Ogłoszenie z dnia 2024-05-16
Powiązane ogłoszenia:
- 2024/BZP 00303101/01 - Ogłoszenie z dnia 2024-04-26
- 2024/BZP 00321689/01 - Modyfikacja z dnia 2024-05-13
- 2024/BZP 00373434/01 - Wynik z dnia 2024-06-19
Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia
Budowa drogi gminnej na odcinku Przyborzyce – Świątkowo
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Nazwa zamawiającego: Gmina Bytów
1.3.) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 770979499
1.4.) Adres zamawiającego:
1.4.1.) Ulica: 1 Maja 15
1.4.2.) Miejscowość: Bytów
1.4.3.) Kod pocztowy: 77-100
1.4.4.) Województwo: pomorskie
1.4.5.) Kraj: Polska
1.4.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL636 - Słupski
1.4.7.) Numer telefonu: 598222011
1.4.9.) Adres poczty elektronicznej: urzad@bytow.com.pl
1.4.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.bip.bytow.com.pl
1.5.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego
1.6.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00327597
2.2.) Data ogłoszenia: 2024-05-16
SEKCJA III ZMIANA OGŁOSZENIA
3.2.) Numer zmienianego ogłoszenia w BZP: 2024/BZP 00303101
3.3.) Identyfikator ostatniej wersji zmienianego ogłoszenia: 01
3.4.) Identyfikator sekcji zmienianego ogłoszenia:
SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA3.4.1.) Opis zmiany, w tym tekst, który należy dodać lub zmienić:
4.2.2. Krótki opis przedmiotu zamówienia Przed zmianą:
1. Przedmiotem zamówienia jest realizacja zadania pn. „Budowa drogi gminnej na odcinku Przyborzyce – Świątkowo”. W związku tym, że przedmiot zamówienia objęty jest dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - edycja ósma, zamówienie będzie realizowane zgodnie z regulaminem naboru wniosków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja ósma, który stanowi Załącznik nr 11 do niniejszej SWZ.
Zakres robót obejmuje w szczególności:
a) rozebranie zjazdów, chodników i jezdni, ogrodzeń,
b) wycinkę drzew i krzewów,
c) wykonanie jezdni, chodników, ciągów pieszo -rowerowych, ciągów pieszych,
d) wykonanie oświetlenia ulicznego,
e) budowę kanalizacji deszczowej,
f) budowę kanału technologicznego,
g) usuniecie kolizji z istniejącymi sieciami,
h) zagospodarowanie terenów zielonych,
i) zakup i montaż (zmiana) oznakowania zgodnie ze stałą organizacją ruchu,
j) wykonanie odwodnienia drogi,
k) wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej (2 egz.),
l) zakup i montaż tablicy informacyjnej w miejscu wskazanym przez Zamawiającego
wg wzoru, który stanowi Załącznik nr 10 do SWZ.
Do obowiązków Wykonawcy należy:
a) przejęcie terenu robót od Zamawiającego;
b) zabezpieczenie i wygrodzenie terenu robót;
c) zlokalizowanie i przygotowanie zaplecza placu budowy wg swoich potrzeb i na swój koszt;
d) dostarczenie Planu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia zgodnie z art. 21a ustawy- Prawo Budowlane (w razie konieczności);
e) dostarczenie deklaracji kierownika budowy o podjęciu obowiązków kierownika budowy wraz kompletem wymaganych prawem uprawnień i zaświadczeń;
f) zapewnienie dozoru mienia na własny koszt;
g) zapewnienia na własny koszt poboru energii elektrycznej i wody;
h) ponoszenie pełnej odpowiedzialności za stosowanie i bezpieczeństwo wszelkich działań prowadzonych na terenie robót i poza nim, a związanych z wykonywaniem przedmiotu budowy, także w przypadku osób trzecich, które w trakcie robót będą korzystać z drogi;
i) uporządkowanie terenu budowy po zakończeniu robót, zaplecza budowy jak i terenów sąsiadujących zajętych lub użytkowanych przez Wykonawcę w tym dokonania na własny koszt renowacji zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku prac obiektów, dróg lub ich fragmentów, nawierzchni lub instalacji;
j) niezwłoczne informowanie Zamawiającego (inspektora nadzoru inwestorskiego) o problemach technicznych i okolicznościach, które mogą wpłynąć na jakość robót lub termin zakończenia robót;
k) dostarczenie Zamawiającemu wszystkich dokumentów niezbędnych celem rozliczenia inwestycji;
l) uzyskanie pisemnej zgody organu nadzorującego organizację ruchu dla odpowiednich dróg o właściwym ustawieniu wybudowanych elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego (zgodnie z projektem stałej organizacji ruchu),
m) uzyskanie zgody na użytkowanie odcinków dróg objętych pozwoleniem na budowę.
W czasie wykonywania robót Wykonawca dostarczy, zainstaluje i będzie obsługiwał wszystkie tymczasowe urządzenia zabezpieczające zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo pojazdów i pieszych. Wykonawca zapewni stałe warunki widoczności w dzień i w nocy tych urządzeń, dla których jest to nieodzowne ze względów bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia zabezpieczające wymagają akceptacji Inspektora nadzoru przed przystąpieniem do ich montażu lub ustawienia.
Na Wykonawcy spoczywa obowiązek przed rozpoczęciem prowadzenia robót dostarczenia do siedziby Zamawiającego wykonanego i zatwierdzonego tymczasowego projektu organizacji ruchu na roboty, które zostały przewidziane w dokumentacji i SWZ w okresie ich realizacji.
Zamawiający w terminie do 21 dni od dnia dostarczenia przez Wykonawcę zatwierdzonego tymczasowego projektu organizacji ruchu (na roboty, które zostały przewidziane w dokumentacji i SWZ w okresie ich realizacji), przekaże plac budowy wykonawcy robót.
Na Wykonawcy spoczywa obowiązek wytyczenia punktów głównych przez uprawnionego geodetę i odpowiedzialność za ochronę wytyczonych punktów pomiarowych do chwili odbioru końcowego robót. Uszkodzone lub zniszczone znaki geodezyjne Wykonawca odtworzy i utrwali na własny koszt.
Przed przystąpieniem do robót w terenie zabudowanym Wykonawca zawiadomi właścicieli posesji, budynków, w tym również przyległych. Przed przystąpieniem do robót Wykonawca zawiadomi również zainteresowane instytucje i właścicieli uzbrojenia podziemnego o rozpoczęciu budowy. W przypadku prowadzenia robót ziemnych w bardzo bliskim sąsiedztwie budynków należy zachować szczególną ostrożność i bezwzględnie przestrzegać przepisów prawa budowlanego.
Wykonawca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu umowy zgodnie z dokumentacją, zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej, obowiązującymi przepisami i normami, na warunkach wskazanych w umowie oraz SWZ. Przedmiar stanowi materiał poglądowy.
Wykonawca odzyska materiały z rozbiórki, a w przyszłości mogące zostać wykorzystane przez Inwestora (nawierzchnię z kostki brukowej ułoży na palety, zabezpieczy do transportu) i złoży je w miejscu wskazanym przez Zamawiającego w odległości do 7 km od miejsca prowadzenia robót. Pozostałe materiały rozbiórkowe (w tym urobek) niemogące zostać wykorzystane przez Inwestora Wykonawca podda utylizacji.
Szczegółowy zakres robót został zawarty w dokumentacji projektowej oraz specyfikacjach technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych, które stanowią Załącznik nr 9 do SWZ. Przedmiar stanowi materiał poglądowy.
W przypadku użycia w dokumentacji opisującej przedmiot zamówienia odniesień do norm, europejskich ocen technicznych, aprobat, specyfikacji technicznych i systemów referencji technicznych Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym. Wykonawca analizując dokumentację projektową powinien założyć, że każdemu odniesieniu użytemu w dokumentacji projektowej towarzyszy wyraz „lub równoważne".
W przypadku, gdy w dokumentacji opisującej przedmiot zamówienia zostały użyte znaki towarowe, oznacza to, że są podane przykładowo i określają jedynie minimalne oczekiwane parametry jakościowe oraz wymagany standard. Wykonawca może zastosować materiały lub urządzenia równoważne, lecz o parametrach technicznych i jakościowych podobnych lub lepszych, których zastosowanie w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie rozwiązań przyjętych w dokumentacji projektowej. Wykonawca, który zastosuje urządzenia lub materiały równoważne będzie obowiązany wykazać w trakcie realizacji zamówienia, że zastosowane przez niego urządzenia i materiały spełniają wymagania określone przez Zamawiającego.
Użycie w dokumentacji opisującej przedmiot zamówienia etykiety oznacza, że Zamawiający akceptuje wszystkie etykiety potwierdzające, że dane roboty budowlane, dostawy lub usługi spełniają równoważne wymagania określonej przez zamawiającego etykiety. W przypadku gdy wykonawca z przyczyn od niego niezależnych nie może uzyskać określonej przez zamawiającego etykiety lub równoważnej etykiety, zamawiający, w terminie, przez siebie wyznaczonym akceptuje inne odpowiednie przedmiotowe środki dowodowe, w szczególności dokumentację techniczną producenta, o ile dany wykonawca udowodni, że roboty budowlane, dostawy lub usługi, które mają zostać przez niego wykonane, spełniają wymagania określonej etykiety lub określone wymagania wskazane przez zamawiającego.
Użycie w dokumentacji opisującej przedmiot zamówienia wymogu posiadania certyfikatu wydanego przez jednostkę oceniającą zgodność lub sprawozdania z badań przeprowadzonych przez tę jednostkę jako środka dowodowego potwierdzającego zgodność z wymaganiami lub cechami określonymi w opisie przedmiotu zamówienia, kryteriach oceny ofert lub warunkach realizacji zamówienia oznacza, że zamawiający akceptuje również certyfikaty wydane przez inne równoważne jednostki oceniające zgodność. Zamawiający akceptuje także inne odpowiednie środki dowodowe, w szczególności dokumentację techniczną producenta, w przypadku, gdy dany Wykonawca nie ma ani dostępu do certyfikatów lub sprawozdań z badań, ani możliwości ich uzyskania w odpowiednim terminie, o ile ten brak dostępu nie może być przypisany danemu Wykonawcy, oraz pod warunkiem że dany Wykonawca udowodni, że wykonywane przez niego roboty budowlane, dostawy lub usługi spełniają wymogi lub kryteria określone w opisie przedmiotu zamówienia, kryteriach oceny ofert lub wymagania związane z realizacją zamówienia.
Jeżeli w opisie przedmiotu zamówienia ujęto zapis wynikający z KNR lub KNNR wskazujący na konieczność wykorzystywania przy realizacji zamówienia konkretnego sprzętu o konkretnych parametrach Zamawiający dopuszcza używanie innego sprzętu o ile zapewni to osiągnięcie zakładanych parametrów projektowych i nie spowoduje ryzyka niezgodności wykonanych prac z dokumentacją techniczną.
Po zmianie:
1. Przedmiotem zamówienia jest realizacja zadania pn. „Budowa drogi gminnej na odcinku Przyborzyce – Świątkowo”. W związku tym, że przedmiot zamówienia objęty jest dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - edycja ósma, zamówienie będzie realizowane zgodnie z regulaminem naboru wniosków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja ósma, który stanowi Załącznik nr 11 do niniejszej SWZ.
Zakres robót obejmuje w szczególności:
a) rozebranie zjazdów, chodników i jezdni, ogrodzeń,
b) wycinkę drzew i krzewów,
c) wykonanie jezdni, chodników, ciągów pieszo -rowerowych, ciągów pieszych,
d) wykonanie oświetlenia ulicznego,
e) budowę kanalizacji deszczowej,
f) budowę kanału technologicznego,
g) usuniecie kolizji z istniejącymi sieciami,
h) zagospodarowanie terenów zielonych,
i) zakup i montaż (zmiana) oznakowania zgodnie ze stałą organizacją ruchu,
j) wykonanie odwodnienia drogi,
k) wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej (2 egz.),
l) zakup i montaż tablicy informacyjnej w miejscu wskazanym przez Zamawiającego
wg wzoru, który stanowi Załącznik nr 10 do SWZ.
Do obowiązków Wykonawcy należy:
a) przejęcie terenu robót od Zamawiającego;
b) zabezpieczenie i wygrodzenie terenu robót;
c) zlokalizowanie i przygotowanie zaplecza placu budowy wg swoich potrzeb i na swój koszt;
d) dostarczenie Planu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia zgodnie z art. 21a ustawy- Prawo Budowlane (w razie konieczności);
e) dostarczenie deklaracji kierownika budowy o podjęciu obowiązków kierownika budowy wraz kompletem wymaganych prawem uprawnień i zaświadczeń;
f) zapewnienie dozoru mienia na własny koszt;
g) zapewnienia na własny koszt poboru energii elektrycznej i wody;
h) ponoszenie pełnej odpowiedzialności za stosowanie i bezpieczeństwo wszelkich działań prowadzonych na terenie robót i poza nim, a związanych z wykonywaniem przedmiotu budowy, także w przypadku osób trzecich, które w trakcie robót będą korzystać z drogi;
i) uporządkowanie terenu budowy po zakończeniu robót, zaplecza budowy jak i terenów sąsiadujących zajętych lub użytkowanych przez Wykonawcę w tym dokonania na własny koszt renowacji zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku prac obiektów, dróg lub ich fragmentów, nawierzchni lub instalacji;
j) niezwłoczne informowanie Zamawiającego (inspektora nadzoru inwestorskiego) o problemach technicznych i okolicznościach, które mogą wpłynąć na jakość robót lub termin zakończenia robót;
k) dostarczenie Zamawiającemu wszystkich dokumentów niezbędnych celem rozliczenia inwestycji;
l) uzyskanie pisemnej zgody organu nadzorującego organizację ruchu dla odpowiednich dróg o właściwym ustawieniu wybudowanych elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego (zgodnie z projektem stałej organizacji ruchu),
m) uzyskanie zgody na użytkowanie odcinków dróg objętych pozwoleniem na budowę.
W czasie wykonywania robót Wykonawca dostarczy, zainstaluje i będzie obsługiwał wszystkie tymczasowe urządzenia zabezpieczające zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo pojazdów i pieszych. Wykonawca zapewni stałe warunki widoczności w dzień i w nocy tych urządzeń, dla których jest to nieodzowne ze względów bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia zabezpieczające wymagają akceptacji Inspektora nadzoru przed przystąpieniem do ich montażu lub ustawienia.
Na Wykonawcy spoczywa obowiązek przed rozpoczęciem prowadzenia robót dostarczenia do siedziby Zamawiającego wykonanego i zatwierdzonego tymczasowego projektu organizacji ruchu na roboty, które zostały przewidziane w dokumentacji i SWZ w okresie ich realizacji.
Zamawiający w terminie do dwóch miesięcy od dnia podpisania umowy przekaże plac budowy wykonawcy robót.
Na Wykonawcy spoczywa obowiązek wytyczenia punktów głównych przez uprawnionego geodetę i odpowiedzialność za ochronę wytyczonych punktów pomiarowych do chwili odbioru końcowego robót. Uszkodzone lub zniszczone znaki geodezyjne Wykonawca odtworzy i utrwali na własny koszt.
Przed przystąpieniem do robót w terenie zabudowanym Wykonawca zawiadomi właścicieli posesji, budynków, w tym również przyległych. Przed przystąpieniem do robót Wykonawca zawiadomi również zainteresowane instytucje i właścicieli uzbrojenia podziemnego o rozpoczęciu budowy. W przypadku prowadzenia robót ziemnych w bardzo bliskim sąsiedztwie budynków należy zachować szczególną ostrożność i bezwzględnie przestrzegać przepisów prawa budowlanego.
Wykonawca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu umowy zgodnie z dokumentacją, zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej, obowiązującymi przepisami i normami, na warunkach wskazanych w umowie oraz SWZ. Przedmiar stanowi materiał poglądowy.
Wykonawca odzyska materiały z rozbiórki, a w przyszłości mogące zostać wykorzystane przez Inwestora (nawierzchnię z kostki brukowej ułoży na palety, zabezpieczy do transportu) i złoży je w miejscu wskazanym przez Zamawiającego w odległości do 7 km od miejsca prowadzenia robót. Pozostałe materiały rozbiórkowe (w tym urobek) niemogące zostać wykorzystane przez Inwestora Wykonawca podda utylizacji.
Szczegółowy zakres robót został zawarty w dokumentacji projektowej oraz specyfikacjach technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych, które stanowią Załącznik nr 9 do SWZ. Przedmiar stanowi materiał poglądowy.
W przypadku użycia w dokumentacji opisującej przedmiot zamówienia odniesień do norm, europejskich ocen technicznych, aprobat, specyfikacji technicznych i systemów referencji technicznych Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym. Wykonawca analizując dokumentację projektową powinien założyć, że każdemu odniesieniu użytemu w dokumentacji projektowej towarzyszy wyraz „lub równoważne".
W przypadku, gdy w dokumentacji opisującej przedmiot zamówienia zostały użyte znaki towarowe, oznacza to, że są podane przykładowo i określają jedynie minimalne oczekiwane parametry jakościowe oraz wymagany standard. Wykonawca może zastosować materiały lub urządzenia równoważne, lecz o parametrach technicznych i jakościowych podobnych lub lepszych, których zastosowanie w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie rozwiązań przyjętych w dokumentacji projektowej. Wykonawca, który zastosuje urządzenia lub materiały równoważne będzie obowiązany wykazać w trakcie realizacji zamówienia, że zastosowane przez niego urządzenia i materiały spełniają wymagania określone przez Zamawiającego.
Użycie w dokumentacji opisującej przedmiot zamówienia etykiety oznacza, że Zamawiający akceptuje wszystkie etykiety potwierdzające, że dane roboty budowlane, dostawy lub usługi spełniają równoważne wymagania określonej przez zamawiającego etykiety. W przypadku gdy wykonawca z przyczyn od niego niezależnych nie może uzyskać określonej przez zamawiającego etykiety lub równoważnej etykiety, zamawiający, w terminie, przez siebie wyznaczonym akceptuje inne odpowiednie przedmiotowe środki dowodowe, w szczególności dokumentację techniczną producenta, o ile dany wykonawca udowodni, że roboty budowlane, dostawy lub usługi, które mają zostać przez niego wykonane, spełniają wymagania określonej etykiety lub określone wymagania wskazane przez zamawiającego.
Użycie w dokumentacji opisującej przedmiot zamówienia wymogu posiadania certyfikatu wydanego przez jednostkę oceniającą zgodność lub sprawozdania z badań przeprowadzonych przez tę jednostkę jako środka dowodowego potwierdzającego zgodność z wymaganiami lub cechami określonymi w opisie przedmiotu zamówienia, kryteriach oceny ofert lub warunkach realizacji zamówienia oznacza, że zamawiający akceptuje również certyfikaty wydane przez inne równoważne jednostki oceniające zgodność. Zamawiający akceptuje także inne odpowiednie środki dowodowe, w szczególności dokumentację techniczną producenta, w przypadku, gdy dany Wykonawca nie ma ani dostępu do certyfikatów lub sprawozdań z badań, ani możliwości ich uzyskania w odpowiednim terminie, o ile ten brak dostępu nie może być przypisany danemu Wykonawcy, oraz pod warunkiem że dany Wykonawca udowodni, że wykonywane przez niego roboty budowlane, dostawy lub usługi spełniają wymogi lub kryteria określone w opisie przedmiotu zamówienia, kryteriach oceny ofert lub wymagania związane z realizacją zamówienia.
Jeżeli w opisie przedmiotu zamówienia ujęto zapis wynikający z KNR lub KNNR wskazujący na konieczność wykorzystywania przy realizacji zamówienia konkretnego sprzętu o konkretnych parametrach Zamawiający dopuszcza używanie innego sprzętu o ile zapewni to osiągnięcie zakładanych parametrów projektowych i nie spowoduje ryzyka niezgodności wykonanych prac z dokumentacją techniczną.
3.4.) Identyfikator sekcji zmienianego ogłoszenia:
SEKCJA VIII - PROCEDURA3.4.1.) Opis zmiany, w tym tekst, który należy dodać lub zmienić:
8.1. Termin składania ofert Przed zmianą:
2024-05-21 08:00
Po zmianie:
2024-05-23 08:00
3.4.1.) Opis zmiany, w tym tekst, który należy dodać lub zmienić:
8.3. Termin otwarcia ofert Przed zmianą:
2024-05-21 10:00
Po zmianie:
2024-05-23 10:00
3.4.1.) Opis zmiany, w tym tekst, który należy dodać lub zmienić:
8.4. Termin związania ofertą Przed zmianą:
2024-06-19
Po zmianie:
2024-06-21
INNE PRZETARGI Z BYTOWA
- Dostawa materiałów opatrunkowych, szewnych i produktów do pielęgnacji ciała - umowa ramowa ZP39/A/22/2024
- Dostawa narzędzi i implantów ortopedycznych - artroskopia kolana ZP38/A/21/2024
- Modernizacja oświetlenia na terenie Gminy Bytów
- ZAKUP I DOSTAWA SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO NA POTRZEBY STAROSTWA POWIATOWEGO W BYTOWIE
- Dostawa ambulansu kontenerowego typu C wraz z noszami dla Szpitala Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o. w formie leasingu ZP36/2024
więcej: przetargi w Bytowie »
PRZETARGI Z PODOBNEJ KATEGORII
- Zagospodarowanie terenu przy ul. Królikarnia 13 w Gdańsku w ramach zadania: "Rewitalizacja Dolnego Miasta i Placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem w Gdańsku".
- Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Zakopanem
- ,,Remont i przebudowa DW nr 541 na odcinku skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 563 (ul. Wyzwolenia) do istniejącego odcinka jezdni dodatkowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 541" - nr postępowania 276/24
- Dokumentacja proj. oraz roboty budowl. zw. z dostosowaniem bud. przy ul. Snycerskiej 8 w Łodzi - zad. pn. Dostosowanie budynków zarządzanych przez ZNWŁ do obowiązujących przepisów p.poż. i budowlanych
- Remonty cząstkowe chodników, ścieżek rowerowych, jezdni i zjazdów na terenie Miasta Tychy w 2025 roku
- "Bezpieczne drogi w Gminie Sosnowica - etap 3"
Uwaga: podstawą prezentowanych tutaj informacji są dane publikowane przez Urząd Zamówień Publicznych w Biuletynie Zamówień Publicznych. Treść ogłoszenia widoczna na eGospodarka.pl jest zgodna z treścią tegoż ogłoszenia dostępną w BZP w dniu publikacji. Redakcja serwisu eGospodarka.pl dokłada wszelkich starań, aby zamieszczone tutaj informacje były kompletne i zgodne z prawdą. Nie może jednak zagwarantować ich poprawności i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.