Ogłoszenie z dnia 2023-09-11
Powiązane ogłoszenia:
- 2023/BZP 00373310/01 - Ogłoszenie z dnia 2023-08-30
- 2023/BZP 00386148/01 - Modyfikacja z dnia 2023-09-07
- 2023/BZP 00575751/01 - Wynik z dnia 2023-12-28
Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia
Wykonanie wielobranżowej koncepcji i dokumentacji projektowej na przebudowę Laboratorium wodnego fizycznych i numerycznych badań modelowych im. prof. Juliana Wołoszyna
SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY
1.1.) Nazwa zamawiającego: UNIWERSYTET PRZYRODNICZY WE WROCŁAWIU
1.3.) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 000001867
1.4.) Adres zamawiającego:
1.4.1.) Ulica: ul. Cypriana Kamila Norwida 25
1.4.2.) Miejscowość: Wrocław
1.4.3.) Kod pocztowy: 50-375
1.4.4.) Województwo: dolnośląskie
1.4.5.) Kraj: Polska
1.4.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL514 - Miasto Wrocław
1.4.7.) Numer telefonu: 71 320 10 31
1.4.9.) Adres poczty elektronicznej: miroslaw.lukaszuk@upwr.edu.pl
1.4.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.upwr.edu.pl
1.5.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - uczelnia publiczna
1.6.) Przedmiot działalności zamawiającego: Edukacja
SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE
2.1.) Numer ogłoszenia: 2023/BZP 00389667
2.2.) Data ogłoszenia: 2023-09-11
SEKCJA III ZMIANA OGŁOSZENIA
3.2.) Numer zmienianego ogłoszenia w BZP: 2023/BZP 00373310
3.3.) Identyfikator ostatniej wersji zmienianego ogłoszenia: 01
3.4.) Identyfikator sekcji zmienianego ogłoszenia:
SEKCJA V - KWALIFIKACJA WYKONAWCÓW3.4.1.) Opis zmiany, w tym tekst, który należy dodać lub zmienić:
5.4. Nazwa i opis warunków udziału w postępowaniu Przed zmianą:
1. Zamawiający ustala następujące warunki udziału w postępowaniu odpowiednio w zakresie: 1) zdolności do występowania w obrocie gospodarczym: Zamawiający nie stawia w ww. zakresie żadnych wymagań; których spełnianie Wykonawca zobowiązany jest wykazać w sposób szczególny; 2) uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów:
3) sytuacji ekonomicznej lub finansowej: Zamawiający nie stawia w ww. zakresie żadnych wymagań; których spełnianie Wykonawca zobowiązany jest wykazać w sposób szczególny;
4) zdolności technicznej lub zawodowej, tj.: spełniają następujące warunki szczegółowe:
a) Wykonawca spełni warunek, jeżeli wykaże, że w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wykonał należycie - co najmniej dwie usługi polegające na wykonaniu dokumentacji projektowej w zakresie opracowania dokumentacji projektowej na przebudowę lub remont lub budowę obiektu, w którym zaprojektowano zbiorniki technologiczne oraz sterowanie automatyczne urządzeniami, zawierającej: projekt budowlany z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę i projekty wykonawcze oraz STWiORB.
Do przeliczenia wartości występujących w innych walutach niż PLN Zamawiający jako kurs przeliczeniowy przyjmie średni kurs Narodowego Banku Polskiego (NBP), z dnia opublikowania ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych, przy czym średnie kursy walut dostępne są pod następującym adresem internetowym: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/Kursy/kursy.html
b) osobami, które będą pełnić funkcję projektanta, posiadające:
1.4.2. Zamawiający uzna warunek za spełniony, jeśli Wykonawca wykaże, że skieruje do realizacji niniejszego zamówienia następujące osoby, posiadające wskazane doświadczenie i kwalifikacje:
1) uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń o specjalności architektonicznej - osoba posiadająca min. 3 letnie doświadczenie na stanowisku projektanta wyżej wymienionej specjalności (posiadającego udokumentowane prawo do pełnienia samodzielnej funkcji w budownictwie jw.).
2) uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej - osoba posiadająca min. 3 letnie doświadczenie na stanowisku projektanta wyżej wymienionej specjalności (posiadającego udokumentowane prawo do pełnienia samodzielnej funkcji w budownictwie jw.).
3) uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych - osoba posiadająca min. 3 letnie doświadczenie na stanowisku projektanta wyżej wymienionej specjalności (posiadającego udokumentowane prawo do pełnienia samodzielnej funkcji w budownictwie jw.).
4) uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń o specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych - osoba posiadająca min. 3 letnie doświadczenie na stanowisku projektanta wyżej wymienionej specjalności (posiadającego udokumentowane prawo do pełnienia samodzielnej funkcji w budownictwie jw.).
5) uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń o specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych - osoba posiadająca min. 3 letnie doświadczenie na stanowisku projektanta wyżej wymienionej specjalności (posiadającego udokumentowane prawo do pełnienia samodzielnej funkcji w budownictwie jw.);
6) osobą pełniąca funkcję projektanta technologa - osoba, która w okresie ostatnich 5 lat wykonała co najmniej jedne projekt (lub była współautorem projektu) budowy lub przebudowy lub remontu obiektu, w którym zastosowano współpracę min. dwóch zestawów pompowych z przemiennikami częstotliwości.
7) osobą pełniąca funkcję projektanta automatyki - osoba, która w okresie ostatnich 10 lat wykonała co najmniej dwa projekty (lub była współautorem projektu) budowy lub przebudowy lub remontu obiektu, w którym zastosowano sterowanie wydajnością dwóch zestawów pompowych wraz ze sterowaniem.
8) osobą, która będzie pełnić funkcję w zakresie pełnienia nadzoru nad realizacją umowy:
Przedstawiciel wykonawcy - osoba wskazana przez Wykonawcę, mająca pełnomocnictwo do reprezentowania Wykonawcy we wszystkich sprawach związanych z niniejszą Umową
Zamawiający, określając wymogi dla każdej osoby w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych, dopuszcza uprawnienia wydane na podstawie przepisów ustawy Prawo budowlane z dnia 7.07.1994 r. lub odpowiadające im ważne uprawnienia budowlane wydane na podstawie wcześniej obowiązujących aktów prawnych. Dopuszcza się również odpowiadające im uprawnienia, wydane obywatelom państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem art. 12a oraz innych przepisów ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
1. W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie niniejszego zamówienia (przez dwóch lub więcej Wykonawców) Zamawiający uzna wymagany warunek:
a) określony w pkt 1.4 a) za spełniony, jeżeli jeden z Wykonawców spełni go samodzielnie,
b) określony w pkt 1.4 b) za spełniony, jeżeli jeden z Wykonawców spełni go samodzielnie lub Wykonawcy spełniają go łącznie.
2. Zgodnie z art. 117 ust. 3 ustawy Pzp w odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji, doświadczenia, Wykonawcy wspólnie ubiegający się o wykonanie zamówienia mogą polegać na zdolnościach tych Wykonawców, którzy wykonają usługi, do realizacji których te zdolności są wymagane.
3. Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy Pzp oceniając zdolność techniczną lub zawodową, Zamawiający może, na każdym etapie postępowania, uznać, że Wykonawca nie posiada wymaganych zdolności, jeżeli posiadanie przez Wykonawcę sprzecznych interesów, w szczególności zaangażowanie zasobów technicznych lub zawodowych Wykonawcy w inne przedsięwzięcia gospodarcze Wykonawcy może mieć negatywny wpływ na realizację zamówienia.
4. Wykonawca może w celu potwierdzenia spełniania warunków, o których mowa w pkt 1.4. powyżej,
w stosownych sytuacjach oraz w odniesieniu do konkretnego zamówienia, lub jego części, polegać na zdolnościach technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej lub ekonomicznej podmiotów udostępniających zasoby, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków prawnych.
5.1. W odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia, Wykonawcy mogą polegać na zdolnościach podmiotów udostępniających zasoby, jeśli podmioty te wykonają usługi, do realizacji których te zdolności są wymagane.
5.2. Podmiot udostępniający zasoby musi w odniesieniu do warunku określonego:
• w pkt 1.4.1 a) spełnić go samodzielnie,
• w pkt 1.4.1 b) spełnić go samodzielnie lub łącznie z Wykonawcą.
5.3. Zamawiający ocenia, czy udostępniane Wykonawcy przez podmioty udostępniające zasoby zdolności techniczne lub zawodowe lub ich sytuacja finansowa lub ekonomiczna, pozwalają na wykazanie przez Wykonawcę spełniania warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 112 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy Pzp, a także bada, czy nie zachodzą, wobec tego podmiotu podstawy wykluczenia, które zostały przewidziane względem Wykonawcy.
5.4. Podmiot, który zobowiązał się do udostępnienia zasobów, odpowiada solidarnie z Wykonawcą, który polega na jego sytuacji finansowej lub ekonomicznej, za szkodę poniesioną przez Zamawiającego powstałą wskutek nieudostępnienia tych zasobów, chyba że za nieudostępnienie zasobów podmiot ten nie ponosi winy.
5.5. Jeżeli zdolności techniczne lub zawodowe, sytuacja ekonomiczna lub finansowa podmiotu udostępniającego zasoby nie potwierdzają spełniania przez Wykonawcę warunków udziału
w postępowaniu lub zachodzą, wobec tego podmiotu podstawy wykluczenia, Zamawiający żąda, aby Wykonawca w terminie określonym przez Zamawiającego zastąpił ten podmiot innym podmiotem lub podmiotami albo wykazał, że samodzielnie spełnia warunki udziału w postępowaniu.
5.6. Wykonawca nie może, po upływie terminu składania ofert, powoływać się na zdolności lub sytuację podmiotów udostępniających zasoby, jeżeli na etapie składania ofert nie polegał on w danym zakresie na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby
Po zmianie:
1. Zamawiający ustala następujące warunki udziału w postępowaniu odpowiednio w zakresie: 1) zdolności do występowania w obrocie gospodarczym: Zamawiający nie stawia w ww. zakresie żadnych wymagań; których spełnianie Wykonawca zobowiązany jest wykazać w sposób szczególny; 2) uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów:
3) sytuacji ekonomicznej lub finansowej: Zamawiający nie stawia w ww. zakresie żadnych wymagań; których spełnianie Wykonawca zobowiązany jest wykazać w sposób szczególny;
4) zdolności technicznej lub zawodowej, tj.: spełniają następujące warunki szczegółowe:
a) Wykonawca spełni warunek, jeżeli wykaże, że w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wykonał należycie - co najmniej dwie usługi polegające na wykonaniu dokumentacji projektowej w zakresie opracowania dokumentacji projektowej na przebudowę lub remont lub budowę obiektu, zawierającej: projekt budowlany z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę i projekty wykonawcze oraz STWiORB.
Do przeliczenia wartości występujących w innych walutach niż PLN Zamawiający jako kurs przeliczeniowy przyjmie średni kurs Narodowego Banku Polskiego (NBP), z dnia opublikowania ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych, przy czym średnie kursy walut dostępne są pod następującym adresem internetowym: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/Kursy/kursy.html
b) osobami, które będą pełnić funkcję projektanta, posiadające:
1.4.2. Zamawiający uzna warunek za spełniony, jeśli Wykonawca wykaże, że skieruje do realizacji niniejszego zamówienia następujące osoby, posiadające wskazane doświadczenie i kwalifikacje:
1) uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń o specjalności architektonicznej - osoba posiadająca min. 3 letnie doświadczenie na stanowisku projektanta wyżej wymienionej specjalności (posiadającego udokumentowane prawo do pełnienia samodzielnej funkcji w budownictwie jw.).
2) uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej - osoba posiadająca min. 3 letnie doświadczenie na stanowisku projektanta wyżej wymienionej specjalności (posiadającego udokumentowane prawo do pełnienia samodzielnej funkcji w budownictwie jw.).
3) uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych - osoba posiadająca min. 3 letnie doświadczenie na stanowisku projektanta wyżej wymienionej specjalności (posiadającego udokumentowane prawo do pełnienia samodzielnej funkcji w budownictwie jw.).
4) uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń o specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych - osoba posiadająca min. 3 letnie doświadczenie na stanowisku projektanta wyżej wymienionej specjalności (posiadającego udokumentowane prawo do pełnienia samodzielnej funkcji w budownictwie jw.).
5) uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń o specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych - osoba posiadająca min. 3 letnie doświadczenie na stanowisku projektanta wyżej wymienionej specjalności (posiadającego udokumentowane prawo do pełnienia samodzielnej funkcji w budownictwie jw.);
6) osobą pełniąca funkcję projektanta technologa - osoba, która w okresie ostatnich 5 lat wykonała co najmniej jedne projekt (lub była współautorem projektu) budowy lub przebudowy lub remontu obiektu, w którym zastosowano współpracę min. dwóch zestawów pompowych z przemiennikami częstotliwości.
7) osobą pełniąca funkcję projektanta automatyki - osoba, która w okresie ostatnich 10 lat wykonała co najmniej dwa projekty (lub była współautorem projektu) budowy lub przebudowy lub remontu obiektu, w którym zastosowano sterowanie wydajnością dwóch zestawów pompowych wraz ze sterowaniem.
8) osobą, która będzie pełnić funkcję w zakresie pełnienia nadzoru nad realizacją umowy:
Przedstawiciel wykonawcy - osoba wskazana przez Wykonawcę, mająca pełnomocnictwo do reprezentowania Wykonawcy we wszystkich sprawach związanych z niniejszą Umową
Zamawiający, określając wymogi dla każdej osoby w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych, dopuszcza uprawnienia wydane na podstawie przepisów ustawy Prawo budowlane z dnia 7.07.1994 r. lub odpowiadające im ważne uprawnienia budowlane wydane na podstawie wcześniej obowiązujących aktów prawnych. Dopuszcza się również odpowiadające im uprawnienia, wydane obywatelom państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem art. 12a oraz innych przepisów ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
1. W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie niniejszego zamówienia (przez dwóch lub więcej Wykonawców) Zamawiający uzna wymagany warunek:
a) określony w pkt 1.4 a) za spełniony, jeżeli jeden z Wykonawców spełni go samodzielnie,
b) określony w pkt 1.4 b) za spełniony, jeżeli jeden z Wykonawców spełni go samodzielnie lub Wykonawcy spełniają go łącznie.
2. Zgodnie z art. 117 ust. 3 ustawy Pzp w odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji, doświadczenia, Wykonawcy wspólnie ubiegający się o wykonanie zamówienia mogą polegać na zdolnościach tych Wykonawców, którzy wykonają usługi, do realizacji których te zdolności są wymagane.
3. Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy Pzp oceniając zdolność techniczną lub zawodową, Zamawiający może, na każdym etapie postępowania, uznać, że Wykonawca nie posiada wymaganych zdolności, jeżeli posiadanie przez Wykonawcę sprzecznych interesów, w szczególności zaangażowanie zasobów technicznych lub zawodowych Wykonawcy w inne przedsięwzięcia gospodarcze Wykonawcy może mieć negatywny wpływ na realizację zamówienia.
4. Wykonawca może w celu potwierdzenia spełniania warunków, o których mowa w pkt 1.4. powyżej,
w stosownych sytuacjach oraz w odniesieniu do konkretnego zamówienia, lub jego części, polegać na zdolnościach technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej lub ekonomicznej podmiotów udostępniających zasoby, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków prawnych.
5.1. W odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia, Wykonawcy mogą polegać na zdolnościach podmiotów udostępniających zasoby, jeśli podmioty te wykonają usługi, do realizacji których te zdolności są wymagane.
5.2. Podmiot udostępniający zasoby musi w odniesieniu do warunku określonego:
• w pkt 1.4.1 a) spełnić go samodzielnie,
• w pkt 1.4.1 b) spełnić go samodzielnie lub łącznie z Wykonawcą.
5.3. Zamawiający ocenia, czy udostępniane Wykonawcy przez podmioty udostępniające zasoby zdolności techniczne lub zawodowe lub ich sytuacja finansowa lub ekonomiczna, pozwalają na wykazanie przez Wykonawcę spełniania warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 112 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy Pzp, a także bada, czy nie zachodzą, wobec tego podmiotu podstawy wykluczenia, które zostały przewidziane względem Wykonawcy.
5.4. Podmiot, który zobowiązał się do udostępnienia zasobów, odpowiada solidarnie z Wykonawcą, który polega na jego sytuacji finansowej lub ekonomicznej, za szkodę poniesioną przez Zamawiającego powstałą wskutek nieudostępnienia tych zasobów, chyba że za nieudostępnienie zasobów podmiot ten nie ponosi winy.
5.5. Jeżeli zdolności techniczne lub zawodowe, sytuacja ekonomiczna lub finansowa podmiotu udostępniającego zasoby nie potwierdzają spełniania przez Wykonawcę warunków udziału
w postępowaniu lub zachodzą, wobec tego podmiotu podstawy wykluczenia, Zamawiający żąda, aby Wykonawca w terminie określonym przez Zamawiającego zastąpił ten podmiot innym podmiotem lub podmiotami albo wykazał, że samodzielnie spełnia warunki udziału w postępowaniu.
5.6. Wykonawca nie może, po upływie terminu składania ofert, powoływać się na zdolności lub sytuację podmiotów udostępniających zasoby, jeżeli na etapie składania ofert nie polegał on w danym zakresie na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby
3.4.) Identyfikator sekcji zmienianego ogłoszenia:
SEKCJA VIII - PROCEDURA3.4.1.) Opis zmiany, w tym tekst, który należy dodać lub zmienić:
8.1. Termin składania ofert Przed zmianą:
2023-09-12 11:00
Po zmianie:
2023-09-15 11:00
3.4.1.) Opis zmiany, w tym tekst, który należy dodać lub zmienić:
8.3. Termin otwarcia ofert Przed zmianą:
2023-09-12 11:30
Po zmianie:
2023-09-15 11:30
3.4.1.) Opis zmiany, w tym tekst, który należy dodać lub zmienić:
8.4. Termin związania ofertą Przed zmianą:
2023-10-10
Po zmianie:
2023-10-13
INNE PRZETARGI Z WROCŁAWIA
- Modernizacja instalacji C.O. w budynku wielorodzinnym
- Przetarg nieograniczonym na wymianę 94 wyłazów dachowych w budynkach mieszkalnych na terenie osiedla ,,Kozanów IV" we Wrocławiu.
- Sukcesywna dostawa testów PCR kompatybilnych z urządzeniem Genxpert którego Zamawiający jest właścicielem , przez okres 36 miesięcy , dla Zakładu Mikrobiologii DCOPiH.
- 83570 Remont placu Wolności i zwiększenie ilości zieleni w ul. Zamkowej we Wrocławiu
- Rozbiórka budynku nr 147 w K-7795 w Duninowie wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
- 39.2025 Dostawa sprzętu laboratoryjnego na potrzeby Jednostek Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
więcej: przetargi w Wrocławiu »
PRZETARGI Z PODOBNEJ KATEGORII
- Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych polegających na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego w Mirosławcu w standardzie pasywnym
- Pełnienie funkcji Operatora Projektu w ramach realizacji Projektu grantowego "Czyste Zabrze - transformacja energetyczna miasta. Budynki mieszkalne"
- Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach zad. inwest. pn. ,,Budowa obiektu szkolnego na Odolanach - prace przygotowawcze" - nr post.: 31/ZP/24
- Modernizacja 5 piętra w budynku głównym PCM Sp. z o.o. w celu utworzenia oddziału geriatrii w formule zaprojektuj-wybuduj
- Wykonanie dokumentacji projektowej na rozbudowę, przebudowę dróg gminnych na terenie Gminy Dąbrówka w podziale na części. Liczba części 3
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w msc. Dąbrówka i msc. Borek - obszar skrzyżowania dróg powiatowych nr 1435K oraz nr 1428K i szkoły w trybie "ZAPROJEKTUJ I WYBUDUJ"
więcej: Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne »
Uwaga: podstawą prezentowanych tutaj informacji są dane publikowane przez Urząd Zamówień Publicznych w Biuletynie Zamówień Publicznych. Treść ogłoszenia widoczna na eGospodarka.pl jest zgodna z treścią tegoż ogłoszenia dostępną w BZP w dniu publikacji. Redakcja serwisu eGospodarka.pl dokłada wszelkich starań, aby zamieszczone tutaj informacje były kompletne i zgodne z prawdą. Nie może jednak zagwarantować ich poprawności i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.