Treść lub zakres tego przetargu uległy zmianie. Zobacz opublikowaną do tego przetargu poprawkę.
To jest wynik przetargu. Zobacz także treść przetargu, którego dotyczy to ogłoszenie
Ogłoszenie z dnia 2017-11-23
Ogłoszenie nr 500063454-N-2017 z dnia 23-11-2017 r.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna: Modernizacja systemu bibliotecznego SOWA2 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie
OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA - Usługi
Zamieszczanie ogłoszenia:
nieobowiązkowe
Ogłoszenie dotyczy:
zamówienia publicznego
Zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej
nie
Zamówienie było przedmiotem ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych:
tak
Numer ogłoszenia: 500050131-N-2017
Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych:
nie
SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY
I. 1) NAZWA I ADRES:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Krajowy numer identyfikacyjny 27638600000,
ul. ul. Sokoła
13,
35010
Rzeszów, woj.
podkarpackie, państwo
Polska, tel.
017 8535217 i 18, e-mail
grom@wimbp.rzeszow.pl, faks
178 532 431.
Adres strony internetowej (url): www.wimbp.rzeszow.pl
I.2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO:
Inny: Samorządowa instytucja kultury
SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Modernizacja systemu bibliotecznego SOWA2 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie
Numer referencyjny(jeżeli dotyczy):WiMBP-VI-212/07/2017
II.2) Rodzaj zamówienia:
Usługi
II.3) Krótki opis przedmiotu zamówienia (wielkość, zakres, rodzaj i ilość dostaw, usług lub robót budowlanych lub określenie zapotrzebowania i wymagań ) a w przypadku partnerstwa innowacyjnego - określenie zapotrzebowania na innowacyjny produkt, usługę lub roboty budowlane:Przedmiotem zamówienia jest modernizacja systemu bibliotecznego SOWA2 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie polegająca na 1) Integracji 4 baz danych w jedną bazę katalogową. 2) Przeniesieniu zintegrowanych danych do systemu SOWA2/SQL, instalacji nowego interfejsu dla katalogów www wraz z wersją mobilną. 3) Poszerzeniu licencji systemu SOWA2/SQL o 10 stanowisk. 4) Wsparciu serwisowym. 5) Instalacji systemu Linux.
II.4) Informacja o częściach zamówienia:Zamówienie było podzielone na części:
nie
II.5) Główny Kod CPV: 48000000-8
Dodatkowe kody CPV: 48900000-7, 72000000-5, 72200000-7, 72210000-0, 72212000-8
SEKCJA III: PROCEDURA
III.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA
Zamówienie z wolnej ręki
III.2) Ogłoszenie dotyczy zakończenia dynamicznego systemu zakupów
nie
III.3) Informacje dodatkowe:
SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA
|
|
IV.1) DATA UDZIELENIA ZAMÓWIENIA:
08/11/2017 IV.2) Całkowita wartość zamówienia
Wartość bez VAT
88794.31
Liczba otrzymanych ofert:
1
IV.5) NAZWA I ADRES WYKONAWCY, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
Zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie:
nie
Nazwa wykonawcy: SOKRATES-software Leszek Masadyński
tak Wykonawca pochodzi z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej:nie Wykonawca pochodzi z innego państwa nie będącego członkiem Unii Europejskiej:nie IV.6) INFORMACJA O CENIE WYBRANEJ OFERTY/ WARTOŚCI ZAWARTEJ UMOWY ORAZ O OFERTACH Z NAJNIŻSZĄ I NAJWYŻSZĄ CENĄ/KOSZTEM
Cena wybranej oferty/wartość umowy
88794.31
Wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcy/podwykonawcom nie Wartość lub procentowa część zamówienia, jaka zostanie powierzona podwykonawcy lub podwykonawcom: IV.8) Informacje dodatkowe:
|
IV.9) UZASADNIENIE UDZIELENIA ZAMÓWIENIA W TRYBIE NEGOCJACJI BEZ OGŁOSZENIA, ZAMÓWIENIA Z WOLNEJ RĘKI ALBO ZAPYTANIA O CENĘ
IV.9.1) Podstawa prawna
Postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 66 ust.1 ustawy Pzp.
IV.9.2) Uzasadnienie wyboru trybu
Należy podać uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu oraz wyjaśnić, dlaczego udzielenie zamówienia jest zgodne z przepisami.
W ramach zadania "Modernizacja systemu bibliotecznego SOWA2 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie" objętego niniejszym zamówieniem publicznym, przewidziane są następujące czynności:
1.) Integracja 4 baz danych w jedną bazę katalogową.
2.) Przeniesienie zintegrowanych danych do systemu SOWA2/SQL, instalacja nowego interfejsu dla katalogów www wraz z wersją mobilną.
3.) Poszerzenie licencji systemu SOWA2/SQL o 10 stanowisk.
4.) Wsparcie serwisowe.
5.) Instalacja systemu Linux.
I. Uzasadnienie wyboru wykonawcy zadań wymienionych w punkcie 1.)-4.) w trybie "z wolnej ręki".
Argumenty:
1. Istnieje duże ryzyko utraty danych tworzonych i utrzymywanych w bieżąco eksploatowanym systemie na skutek zmiany systemu bibliotecznego na oprogramowanie innego producenta.
Jedną z podstawowych funkcji systemu bibliotecznego jest zapewnienie bibliotekom prowadzenia bieżących rejestrów czytelników, wypożyczeń, zwrotów, prolongat, rezerwacji i zamówień, należności z tytułu przetrzymania, zagubienia lub zniszczenia książek. Utracenie funkcjonujących rejestrów danych spowodowałoby niemożność prowadzenia windykacji wypożyczonych materiałów i należności za ich przetrzymanie, utracenie statystyk pracy Biblioteki, brak możliwości analizy zbiorów ze względu na ich wykorzystanie, analizy aktywności placówek bibliotecznych i wiele innych konsekwencji, które w rezultacie spowodowałyby technologiczny zastój Biblioteki.
Zamawiający korzystając z systemu SOWA2/MARC21, wdrożył szereg nowatorskich usług internetowych dla czytelników: samozapis czytelnika do biblioteki, zamawianie i rezerwowanie materiałów, prolongowanie wypożyczeń, zakładanie i korzystanie przez czytelników z własnych internetowych kont bibliotecznych. Zamawiający uruchomił także automatyczny system powiadamiania czytelników (poprzez e-mail) o zbliżającym się lub przekroczonym terminie zwrotu, nieodebranych rezerwacjach itp.
Podstawą działania systemu SOWA2/MARC21 są ogromne ilości danych, które można podzielić na następujące kategorie:
o opisy bibliograficzne (rekordy),
o dane inwentarzowe (egzemplarze),
o dane czytelników,
o dane kont czytelników (wypożyczeń, zamówień, rezerwacji, należności i wpłat, pozycji przetrzymanych i monitowanych),
o dane materiałów ubytkowanych,
o dane o brakach wykrytych podczas skontrum.
Wiele danych (np. stan wypożyczeń, rezerwacji i zamówienia) ma charakter dynamiczny, tzn. są one zmieniane przez pracowników i czytelników na bieżąco. Import opisów bibliograficznych do innego systemu jest co prawda możliwy, ale wymaga wykonania ogromnej pracy przez bibliotekarzy, ponieważ każdy importowany rekord musi zostać indywidualnie zweryfikowany. Wykonanie tej pracy dla ponad pół miliona rekordów zajmie wiele miesięcy.
Dane czytelników również mogą być nieprzenoszalne do nowego systemu. Oznaczałoby to konieczność ponownego, ręcznego wprowadzenia danych osobowych. Najprawdopodobniej wymagałoby to także wymiany legitymacji bibliotecznych.
Kolejnym problemem jest konieczność ręcznego odwzorowania stanu wypożyczeń. Utracone mogą być historyczne dane o wypożyczeniach, które w systemie SOWA2/MARC21 wykorzystywane są do analiz statystycznych pracy poszczególnych agend oraz tworzenia raportów niezbędnych do prowadzenia sprawozdawczości pracy biblioteki (m.in. GUS K-03).
Wymiana działającego systemu komputerowego na inny program, wiązać się może z zamknięciem biblioteki na długi czas, nie pojedyncze dni.
Koszty migracji z systemu SOWA2/MARC21 do innego środowiska systemowego przy tej skali zjawiska mogą być olbrzymie i finansowo nie są policzalne, rozumiejąc migrację jako proces konwersji zbiorów danych zgromadzonych przez lata w systemie SOWA2/MARC21, w tym przede wszystkim danych czytelników, ksiąg inwentarzowych, stanu i historii wypożyczeń, itp. Trzeba również wziąć pod uwagę kwestie związane ze szkoleniami bibliotekarzy, którzy przez lata zdobywali wiedzę nt. obsługi systemu SOWA2/MARC21.
2. Konieczne w przypadku Zamawiającego, scalenie baz danych
Scalenie dużych baz danych w pełni skomputeryzowanej biblioteki jest przedsięwzięciem generującym dużą odpowiedzialność i spore ryzyko. Nie ma w nim przestrzeni dla popełnienia istotnych pomyłek, ponieważ jest wykonywane na żywym organizmie działających bibliotek i pod obserwacją ich użytkowników. Dla powodzenia całego przedsięwzięcia konieczne jest rozważne i dokładne jego przygotowanie przez wykonawcę, łącznie z opracowaniem od podstaw specjalistycznego oprogramowana umożliwiającego kontrolę nad procesem scalania. Konieczne jest również zaangażowanie nie tylko wykonawcy, ale również pracowników biblioteki. Aby cała operacja przebiegła bezpiecznie, trzeba przed jej ostatecznym ukończeniem wykonać szereg testów, w tym próbne połączenie baz danych.
Scalenie danych bibliograficznych Zamawiającego wiąże się z dokonaniem zmian w kodzie źródłowym systemu bibliotecznego, co będzie miało wpływa na późniejszy proces rejestrowania wypożyczeń i zwrotów w poszczególnych filiach biblioteki.
Zmiany w kodzie źródłowym są konieczne ze względu na m.in. dublujące się w poszczególnych bazach katalogowych identyfikatory zbiorów bibliotecznych (prefiksy i numery inwentarzowe egzemplarzy). Bez zmian w kodzie źródłowym systemu, automatyczne i globalne zmiany w bazach podlegających łączeniu nie są możliwe. Dostęp do oprogramowania SOWA2 z poziomu kodu źródłowego jest możliwy tylko przez producenta systemu SOWA2. Zachodzi więc przesłanka wynikając z zapisu art. 67 ust. 1. pkt. 1. lit. b) dotycząca występowania okoliczności zastosowania zamówienia z wolnej ręki tj. z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych.
Zamawiający nie dysponuje prawami wyłącznymi do oprogramowania bibliotecznego SOWA2, więc nie może zlecić rozwiązania problemu powtórzeń identyfikatorów w istniejących w SOWIE2 bazach danych innemu, zewnętrznemu wykonawcy. Jest to proces, który jest w stanie wykonać tylko producent oprogramowania SOWA2.
Proces wymiany silnika bazy danych na SQL, to proces konwersji danych, któremu towarzyszyć będzie ujednolicanie rekordów bibliograficznych. Konieczne w tym celu jest przygotowanie odpowiedniego oprogramowania nadzorującego i przyspieszającego scalenie baz bibliograficznych oraz wykonanie scalenia próbnego kopii baz danych do jednej bazy centralnej, którą udostępni wykonawca bibliotece z własnego serwera hostingowego. Zakłada się również, że już po rozpoczęciu bieżącej pracy z połączoną bazą danych mogą być konieczne poprawki zarówno w samym oprogramowaniu systemu SOWA2/SQL jak i w ustawieniach jego parametrów. Poprawki te będą sukcesywnie wykonywane w ramach polisy serwisowej.
Reasumując, wykazane powyżej czynności wymagają ingerencji w kody źródłowe, dogłębnej znajomości bazy danych przez Wykonawcę oraz obarczone są dużym ryzykiem utraty danych. Stąd jedynym wykonawcą tej części zadania może być producent oprogramowania dotychczas eksploatowanego u Zamawiającego - firma "Sokrates-Software Leszek Masadyński", którą ze względu na specyficzne cechy techniczne zamówienia oraz z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych, jest zdolna do realizacji wskazanych części zamówienia.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty należy uznać, że ze względów, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a i b p.z.p., uzasadnione jest udzielenie zamówienia bez przeprowadzenia procedury konkurencyjnej, jednemu wykonawcy producentowi Systemu SOWA2 - firmie "Sokrates-Software Leszek Masadyński"z Poznania.
3. Założeniem zadania jest modernizacja systemu bibliotecznego Zamawiającego - nie zaś całkowita zmiana systemu bibliotecznego.
Zamawiający przewidział na 2017 r. działania związane z modernizacją systemu bibliotecznego SOWA2 i pozyskał na ten cel środki finansowe. Przewidziane w zadaniu środki finansowe dotyczą, m.in. uzupełnienia licencji systemu SOWA (10 licencji), nie zaś zakupu wszystkich potrzebnych Zamawiającemu licencji (ogółem pakiet niezbędnych licencji oprogramowania bibliotecznego powinien liczyć 70 sztuk). Biorąc pod uwagę zakup 70 licencji profesjonalnego systemu bibliotecznego spełniającego wszystkie potrzeby WiMBP w Rzeszowie, to koszt przewyższający możliwości finansowe Zamawiającego w ramach przewidzianej w zadaniu dotacji.
II. Instalacja systemu Linux zostanie zlecona wykonawcy zadania 1.) - 4.).
Uzasadnienie: System Linux jest darmowym oprogramowaniem i stanowił będzie system operacyjny zainstalowany na serwerze, na którym w dalszej kolejności instalowany będzie system SOWA2/SQL, istniejące bazy danych zasobów bibliotecznych oraz baza danych użytkowników filii i oddziałów Zamawiającego. Instalację systemu Linux na serwerze docelowym może wykonać wielu wykonawców, jednak ze względu na to, że system Linux będzie stanowił podstawę systemową funkcjonowania specyficznych danych jakimi są dane osobowe czytelników i wszystkie rejestry służące obsłudze ok. 40 tysięcy czytelników oraz ponad 500 tys. zbiorów w systemie bibliotecznym, z powodów bezpieczeństwa danych i ich specyfiki, ważne aby instalacją jak i późniejszym wsparciem serwisowym zajmowała się firma - dostawca głównego systemu bibliotecznego.
INNE PRZETARGI Z RZESZOWA
- Opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej przebudowy wybranych pomieszczeń w budynku Centrum Studenckiego PRz.
- Wsparcie i asysta techniczna Systemu szyfrowania dla Systemu telekomunikacyjnego Politechniki Rzeszowskiej
- Pełnienie funkcji Inspektora Nadzoru dla zadania: Rozbudowa DW 989 polegająca na budowie mostu na rz. Stobnica wraz z rozbudową dojazdów oraz rozbiórką, budową i przebudową w m. Lutcza
- Sprzedaż wraz z dostarczeniem foteli biurowych oraz krzeseł
- Kompleksowa dostawa paliwa gazowego
- Dostawa produktów mleczarskich do Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych w Rzeszowie, ul. Załęska 7a.
więcej: przetargi w Rzeszowie »
PRZETARGI Z PODOBNEJ KATEGORII
- Sprzedaż i dostarczenie dwuletnich licencji oprogramowania środowiska wirtualnego VMware vSphere Standard 8 Per Core with a minimum of 16 Cores per CPU required, VCF-VSP-STD-8
- Dostawa i instalacja zestawów do pomiaru zanieczyszczeń powietrza
- Dostawa systemu backup wraz z wdrożeniem w ramach zadania pn. "Cyberbezpieczny Powiat Węgrowski"
- Dostawa wyposażenia na potrzeby funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności w Malinowie - sprzęt komputerowy
- Cyberbezpieczny Samorząd w Gminie Rypin
- Zakup i dostawa systemów operacyjnych Microsoft Windows Server 2022 oraz Microsoft SQL Server przeznaczonych do zapewnienia bieżącego funkcjonowania komórek organizacyjnych MOPS.
Uwaga: podstawą prezentowanych tutaj informacji są dane publikowane przez Urząd Zamówień Publicznych w Biuletynie Zamówień Publicznych. Treść ogłoszenia widoczna na eGospodarka.pl jest zgodna z treścią tegoż ogłoszenia dostępną w BZP w dniu publikacji. Redakcja serwisu eGospodarka.pl dokłada wszelkich starań, aby zamieszczone tutaj informacje były kompletne i zgodne z prawdą. Nie może jednak zagwarantować ich poprawności i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.