Ogłoszenie z dnia 2018-09-19
Ogłoszenie nr 500225600-N-2018 z dnia 19-09-2018 r.
Polskie Radio S.A. Dział Zamówień Publicznych: Subskrypcja danych z wynikami badania Target Group Index 2018 (TGI) dotyczących konsumpcji mediów, dóbr i usług.
OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA - Dostawy
Zamieszczanie ogłoszenia:
obowiązkowe
Ogłoszenie dotyczy:
zamówienia publicznego
Zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej
nie
Zamówienie było przedmiotem ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych:
nie
Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych:
nie
SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY
I. 1) NAZWA I ADRES:
Polskie Radio S.A. Dział Zamówień Publicznych, Krajowy numer identyfikacyjny 1042059100000,
ul. Al. Niepodległości
,
00977
Warszawa, woj.
mazowieckie, państwo
Polska, tel.
+48 22 6459384, e-mail
matylda.grzybowska@polskieradio.pl, faks
+48 22 6453957.
Adres strony internetowej (url): www.prsa.pl
Adres strony internetowej, pod którym można uzyskać dostęp do narzędzi i urządzeń lub formatów plików, które nie są ogólnie dostępne:
www.prsa.pl
I.2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO:
Podmiot prawa publicznego
SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Subskrypcja danych z wynikami badania Target Group Index 2018 (TGI) dotyczących konsumpcji mediów, dóbr i usług.
Numer referencyjny(jeżeli dotyczy):BP-DZP.B5.44.2018
II.2) Rodzaj zamówienia:
Dostawy
II.3) Krótki opis przedmiotu zamówienia (wielkość, zakres, rodzaj i ilość dostaw, usług lub robót budowlanych lub określenie zapotrzebowania i wymagań ) a w przypadku partnerstwa innowacyjnego - określenie zapotrzebowania na innowacyjny produkt, usługę lub roboty budowlane:Zamawiający wymaga dostarczenia subskrypcji danych z wynikami badania ciągłego o jednoźródłowym charakterze gromadzonych danych (Single Source Data), dotyczącego konsumpcji dóbr i usług, jak i wykorzystaniu mediów, obejmującego ponad 3500 głównych marek z ponad 320 kategorii, w tym kilkanaście grup produktów szybkozbywalnych (FMCG) oraz produktów z kategorii dóbr trwałego użytku (Durables), dane o słuchalności stacji radiowych w Polsce, wykorzystywane przez reklamodawców, agencje reklamowe i właścicieli mediów do definiowania grup celowych w oparciu o charakterystyki demograficzne, konsumenckie i psychograficzne oraz doboru optymalnych kanałów komunikacji z tak określonymi grupami konsumentów, o liczebności próby badania w 2018 roku wynoszącej n=20.000 respondentów rocznie (w przypadku danych historycznych próba nie mniejsza niż w roku 2018), próba reprezentatywna dla polskiej populacji osób w wieku 15-75 lat, realizowanego przez wszystkie miesiące w roku 2018, danych historycznych TGI od 1998 roku, Modułu Młodzież (2018 oraz historyczne), Modułu Dzień Respondenta (2018 oraz historyczne), Modułu Leki OTC (2018 oraz historyczne), Zmienną Social Grade. Powyższe dane zostaną dostarczone w formie elektronicznej bazy danych udostępnionej w formacie SoftReport Explorer i udostępnione w liczbie 7 instalacji lokalnych (jednostanowiskowych). Szczegółowy zakres zgromadzonych informacji, metodologia realizacji badania, struktura próby oraz struktura zbioru danych zgodna ze składaną w postępowaniu "Specyfikacją badania Target Group Index 2018". Udzielenie licencji na korzystanie z powyższych danych.
II.4) Informacja o częściach zamówienia:Zamówienie było podzielone na części:
nie
II.5) Główny Kod CPV: 72.31.90.00 - Usługi dostarczania danych
SEKCJA III: PROCEDURA
III.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA
Zamówienie z wolnej ręki
III.2) Ogłoszenie dotyczy zakończenia dynamicznego systemu zakupów
nie
III.3) Informacje dodatkowe:
SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA
|
|
IV.1) DATA UDZIELENIA ZAMÓWIENIA:
12/09/2018 IV.2) Całkowita wartość zamówienia
Wartość bez VAT
135000.00
Liczba otrzymanych ofert:
1
IV.5) NAZWA I ADRES WYKONAWCY, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
Zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie:
nie
Nazwa wykonawcy: Kantar Polska S.A.
tak Wykonawca pochodzi z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej:nie Wykonawca pochodzi z innego państwa nie będącego członkiem Unii Europejskiej:nie IV.6) INFORMACJA O CENIE WYBRANEJ OFERTY/ WARTOŚCI ZAWARTEJ UMOWY ORAZ O OFERTACH Z NAJNIŻSZĄ I NAJWYŻSZĄ CENĄ/KOSZTEM
Cena wybranej oferty/wartość umowy
166050.00
Wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcy/podwykonawcom nie Wartość lub procentowa część zamówienia, jaka zostanie powierzona podwykonawcy lub podwykonawcom: IV.8) Informacje dodatkowe:
|
IV.9) UZASADNIENIE UDZIELENIA ZAMÓWIENIA W TRYBIE NEGOCJACJI BEZ OGŁOSZENIA, ZAMÓWIENIA Z WOLNEJ RĘKI ALBO ZAPYTANIA O CENĘ
IV.9.1) Podstawa prawna
Postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy Pzp.
IV.9.2) Uzasadnienie wyboru trybu
Należy podać uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu oraz wyjaśnić, dlaczego udzielenie zamówienia jest zgodne z przepisami.
Przesłanki umożliwiacie zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki przy zakupach dokonywanych przez podmioty zobowiązane do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych zostały zawarte w art. 67 ust. 1 pkt. 1 lit. a) tejże ustawy. Ustawodawca określił, iż zamówienia z wolnej ręki można udzielić, jeżeli "zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności: 1) dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę: a) z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze".
W orzecznictwie jak i doktrynie, ukształtowano pogląd, iż przesłanka jedynego wykonawcy ma charakter obiektywny i dotyczy sytuacji faktycznej, w której w jednym miejscu i czasie na rynku występuje jeden Wykonawca - monopolista. Równocześnie, jednak, wskazuje się "że mogą mieć miejsce przypadki w których ze względu na szczególność przedmiotu zamówienia trudno będzie przypisać wykonawcy miano monopolisty, chociaż w danym czasie, tylko on będzie w stanie wykonać zamówienie"
Przedmiotem zamówienia jest dostarczenie subskrypcji danych z wynikami badania ciągłego
o jednoźródłowym charakterze gromadzonych danych (Single Source Data), dotyczącego konsumpcji dóbr i usług, jak i wykorzystaniu mediów, obejmującego ponad 3500 głównych marek z ponad 320 kategorii, w tym kilkanaście grup produktów szybkozbywalnych (FMCG) oraz produktów z kategorii dóbr trwałego użytku (Durables), dane o słuchalności stacji radiowych w Polsce, wykorzystywane przez reklamodawców, agencje reklamowe i właścicieli mediów do definiowania grup celowych w oparciu o charakterystyki demograficzne, konsumenckie i psychograficzne oraz doboru optymalnych kanałów komunikacji z tak określonymi grupami konsumentów, o liczebności próby badania w 2018 roku wynoszącej n=20.000 respondentów rocznie (w przypadku danych historycznych próba nie mniejsza niż w roku 2018), próba reprezentatywna dla polskiej populacji osób w wieku 15-75 lat, realizowanego przez wszystkie miesiące w roku 2018, danych historycznych TGI od 1998 roku, Modułu Młodzież (2018 oraz historyczne), Modułu Dzień Respondenta (2018 oraz historyczne), Modułu Leki OTC (2018 oraz historyczne), Zmienną Social Grade. Powyższe dane zostaną dostarczone w formie elektronicznej bazy danych udostępnionej w formacie SoftReport Explorer i udostępnione w liczbie 7 instalacji lokalnych (jednostanowiskowych).
W dniach 30.05-07.06 2018 r. przeprowadzono rozeznanie rynku w zakresie badania dotyczącego konsumpcji mediów, dóbr i usług w Polsce wśród potencjalnych wykonawców - instytutów badawczych mogących zrealizować przedmiot zamówienia, tj. dostarczenie danych
z wynikami ciągłego badania dotyczącego konsumpcji dóbr, korzystania z usług, użytkowania mediów, realizowanego przez wszystkie miesiące w roku 2018 wraz z danymi historyczni za okres przynajmniej 10 lat poprzednich (od 2008 do 2018 roku). Dane bieżące w połączeniu danymi historycznymi pozwalają aktualizować badane zjawiska i procesy w określonych przekrojach czasowych, przestrzennych i przedmiotowo-podmiotowych. Ich zaletą jest koherentność, niski koszt pozyskania oraz szybki dostęp do zgromadzonych zasobów. Pytania wysłano do 15 instytutów badawczych posiadających certyfikat PKJPA, który został uznany w roku 2017 przez UZP. Odpowiedzi uzyskano od trzech instytutów badawczych. Jedynie informacje zebrane od dwóch instytutów badawczych tj. firm: IPSOS Sp. z o.o. i Kantar Polska SA, pozwoliły na sformułowanie wyczerpujących wniosków. Po szczegółowej analizie odpowiedzi okazało się, że oba wymienione wyżej instytuty badawcze posiadają potencjał do dostarczenia danych w ramach badania realizowanego w roku 2018. Natomiast jedynie firma Kantar Polska SA dysponuje potencjałem, by dostarczyć dane historyczne za okres przynajmniej 10 lat poprzednich (tj. od roku 2008), dające podstawę do przeprowadzenia prawidłowego wnioskowania statystycznego dotyczącego dynamiki zmian wartości konsumpcji dóbr, usług i mediów dla okresów dłuższych niż jeden rok.
W świetle powyższego rozeznania rynku stwierdzono, że żaden instytut badawczy, konkurencyjny w stosunku do Kantar Polska SA, nie dysponuje potencjałem, by zrealizować przedmiot zamówienia tj. dostarczenie danych z wynikami ciągłego badania dotyczącego konsumpcji dóbr, korzystania z usług, użytkowania mediów, realizowanego przez wszystkie miesiące w roku 2018 wraz z danymi historyczni za okres przynajmniej 10 lat poprzednich (tj. od roku 2008). Załącznik nr 1 - Protokół z dn. 7 czerwca 2018 r. z przeprowadzonego w dniach 30.05-07.06 2018 r. rozeznania rynku w zakresie badania dotyczącego konsumpcji mediów, dóbr i usług w Polsce wśród potencjalnych wykonawców.
Komisja ustaliła, iż Kantar Polska S.A. jest jedynym wykonawcą w Polsce i Unii Europejskiej mogącym zrealizować przedmiot zamówienia. Badanie Target Group Index (TGI) realizowane przez Kantar Polska SA na licencji Kantar Media jest jedynym tego typu badaniem konsumpcji dóbr, usług i mediów oraz stylów życia, realizowanym nieprzerwalnie od 1998 r. na próbie ok. 20.000 osób rocznie.
Ponadto, Kantar Polska SA jako jedyna firma w Polsce posiada wyłączną licencję firmy Kantar Media pozostającej właścicielem metodologii badawczej na realizację badania TGI w Polsce (Kantar Media UK Ltd, Ealing Gateway, 26-30 Uxbridge Road, W5 2AU London, UNITED KINGDOM, GB495344222). Wyłączne prawa do sprzedaży danych i wyników badań w Polsce przysługują Kantar Polska SA. Jednocześnie Kantar Polska SA nie udzieliło i nie zamierza udzielać sublicencji na badanie TGI żadnemu innemu podmiotowi w Polsce - Załącznik nr 2 oświadczenie firmy Kantar Polska SA dotyczące posiadanej licencji na prowadzenie badania konsumpcji dóbr, usług i mediów oraz stylów życia (TGI) w odniesieniu do polskiego rynku.
Od ponad dekady badanie TGI uznawane jest za standard badawczy i jedno z podstawowych narzędzi w planowaniu sprzedaży i mediów, a jego wyniki są narzędziem codziennej pracy osób planujących media w domach mediowych, osób sprzedających przestrzeń mediową w mediach czy osób planujących działania strategiczne dla konkretnych marek w agencjach reklamowych bądź też bezpośrednio u reklamodawców - właścicieli marek.
TGI jest jedynym w Polsce badaniem łączącym poniższe cechy:
o ma próbę ok. 20.000 respondentów rocznie,
o jest realizowane w sposób ciągły,
o zawiera informacje zarówno o konsumpcji dóbr i usług, jak i wykorzystaniu mediów,
o jego najważniejszą cechą i jednocześnie zaletą jest jednoźródłowy charakter gromadzonych danych (Single Source Data), co oznacza, że powyższe informacje są zbierane o każdym respondencie,
o jest dostępne w formie subskrypcji danych możliwych do samodzielnej analizy.
Podsumowując Zamawiający szczegółowo przeanalizował stan faktyczny. Dokonał szczegółowej analizy rynku pod kontem możliwości zaspokojenia potrzeby, jednocześnie badając czy nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze z uwzględnieniem stopnia trudności organizacyjnych, technicznych czy ekonomicznych. Jednocześnie Zamawiający opisał przedmiot zamówienia zgodnie z przepisami ustawy Pzp, nie naruszając przy tym przepisów art. 29-31d ustawy Pzp oraz wskazanej w art. 7 ust. 1 ustawy Pzp zasady przygotowania i przeprowadzenia postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz zgodnie z zasadami proporcjonalności i przejrzystości.
Biorąc pod uwagę wszystkie przywołane powyżej okoliczności, Zamawiający wyczerpał przesłanki wynikające z przepisu art. 67 ust. 1 pkt. 1 lit. a) Prawa zamówień publicznych.
Załączniki
1. Protokół z dn. 7 czerwca 2018 r. z przeprowadzonego w dniach 30.05-07.06 2018 r. rozeznania rynku w zakresie badania dotyczącego konsumpcji mediów, dóbr i usług w Polsce wśród potencjalnych wykonawców.
2. Oświadczenie firmy Kantar Polska dotyczące posiadanej licencji na prowadzenie badania konsumpcji dóbr, usług i mediów oraz stylów życia (TGI) w odniesieniu do polskiego rynku.
INNE PRZETARGI Z WARSZAWY
- Sukcesywne dostawy paliw w systemie bezgotówkowym - karta flotowa
- Usługa odbioru, wywozu i zagospodarowania odpadów komunalnych stałych z obiektów KPRP położonych w Warszawie.
- Świadczenie usługi wsparcia technicznego dla dwóch urządzeń FortiGate 800D przez 24 miesiące
- Ochrona fizyczna pięciu obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga - Południe. m.st. Warszawy od 01.2025 r. do 02.2026 r.
- Zakup i dostawa środków do utrzymania czystości
- Zakup 150 szt. bronchoskopów jednopacjentowych wraz z 2 szt. kompatybilnych monitorów
więcej: przetargi w Warszawie »
Uwaga: podstawą prezentowanych tutaj informacji są dane publikowane przez Urząd Zamówień Publicznych w Biuletynie Zamówień Publicznych. Treść ogłoszenia widoczna na eGospodarka.pl jest zgodna z treścią tegoż ogłoszenia dostępną w BZP w dniu publikacji. Redakcja serwisu eGospodarka.pl dokłada wszelkich starań, aby zamieszczone tutaj informacje były kompletne i zgodne z prawdą. Nie może jednak zagwarantować ich poprawności i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.