eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrzetargiPrzetargi Nowe Piekuty"Zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w Gminie Nowe Piekuty poprzez budowę instalacji fotowoltaicznych na stacjach uzdatniania wody Wierzbowizna i Nowe Piekuty"

Ten przetarg został już zakończony. Zobacz wynik tego przetargu



Ogłoszenie z dnia 2019-01-31



Ogłoszenie nr 508947-N-2019 z dnia 2019-01-31 r.

Urząd Gminy Nowe Piekuty: "Zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w Gminie Nowe Piekuty poprzez budowę instalacji fotowoltaicznych na stacjach uzdatniania wody Wierzbowizna i Nowe Piekuty"
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - Roboty budowlane

Zamieszczanie ogłoszenia: Zamieszczanie nieobowiązkowe

Ogłoszenie dotyczy: Zamówienia publicznego

Zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Tak


Nazwa projektu lub programu
Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2014 - 20120

O zamówienie mogą ubiegać się wyłącznie zakłady pracy chronionej oraz wykonawcy, których działalność, lub działalność ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek, które będą realizowały zamówienie, obejmuje społeczną i zawodową integrację osób będących członkami grup społecznie marginalizowanych

Nie


Należy podać minimalny procentowy wskaźnik zatrudnienia osób należących do jednej lub więcej kategorii, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy Pzp, nie mniejszy niż 30%, osób zatrudnionych przez zakłady pracy chronionej lub wykonawców albo ich jednostki (w %)

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

Postępowanie przeprowadza centralny zamawiający

Nie

Postępowanie przeprowadza podmiot, któremu zamawiający powierzył/powierzyli przeprowadzenie postępowania

Nie

Informacje na temat podmiotu któremu zamawiający powierzył/powierzyli prowadzenie postępowania:
Postępowanie jest przeprowadzane wspólnie przez zamawiających

Nie


Jeżeli tak, należy wymienić zamawiających, którzy wspólnie przeprowadzają postępowanie oraz podać adresy ich siedzib, krajowe numery identyfikacyjne oraz osoby do kontaktów wraz z danymi do kontaktów:

Postępowanie jest przeprowadzane wspólnie z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej

Nie

W przypadku przeprowadzania postępowania wspólnie z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej - mające zastosowanie krajowe prawo zamówień publicznych:
Informacje dodatkowe:

I. 1) NAZWA I ADRES: Urząd Gminy Nowe Piekuty, krajowy numer identyfikacyjny 54236200000, ul. ul. Główna  8 , 18212   Nowe Piekuty, woj. podlaskie, państwo Polska, tel. 864 761 520, e-mail rolnokom@vp.pl, faks 864 761 522.
Adres strony internetowej (URL): nowepiekuty.pl
Adres profilu nabywcy:
Adres strony internetowej pod którym można uzyskać dostęp do narzędzi i urządzeń lub formatów plików, które nie są ogólnie dostępne

I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO: Administracja samorządowa

I.3) WSPÓLNE UDZIELANIE ZAMÓWIENIA (jeżeli dotyczy):

Podział obowiązków między zamawiającymi w przypadku wspólnego przeprowadzania postępowania, w tym w przypadku wspólnego przeprowadzania postępowania z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej (który z zamawiających jest odpowiedzialny za przeprowadzenie postępowania, czy i w jakim zakresie za przeprowadzenie postępowania odpowiadają pozostali zamawiający, czy zamówienie będzie udzielane przez każdego z zamawiających indywidualnie, czy zamówienie zostanie udzielone w imieniu i na rzecz pozostałych zamawiających):

I.4) KOMUNIKACJA:
Nieograniczony, pełny i bezpośredni dostęp do dokumentów z postępowania można uzyskać pod adresem (URL)

Nie


Adres strony internetowej, na której zamieszczona będzie specyfikacja istotnych warunków zamówienia

Tak
ugpiekuty.bip.podlaskie.pl


Dostęp do dokumentów z postępowania jest ograniczony - więcej informacji można uzyskać pod adresem

Nie


Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy przesyłać:
Elektronicznie

Nie
adres


Dopuszczone jest przesłanie ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w inny sposób:
Tak
Inny sposób:
forma papierowa
Wymagane jest przesłanie ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w inny sposób:
Tak
Inny sposób:
forma papierowa
Adres:


Komunikacja elektroniczna wymaga korzystania z narzędzi i urządzeń lub formatów plików, które nie są ogólnie dostępne

Nie
Nieograniczony, pełny, bezpośredni i bezpłatny dostęp do tych narzędzi można uzyskać pod adresem: (URL)

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA


II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: "Zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w Gminie Nowe Piekuty poprzez budowę instalacji fotowoltaicznych na stacjach uzdatniania wody Wierzbowizna i Nowe Piekuty"
Numer referencyjny: IK.271.1.19
Przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia przeprowadzono dialog techniczny

Nie


II.2) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane
II.3) Informacja o możliwości składania ofert częściowych
Zamówienie podzielone jest na części:

Tak
Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu można składać w odniesieniu do:
wszystkich części

Zamawiający zastrzega sobie prawo do udzielenia łącznie następujących części lub grup części:

Maksymalna liczba części zamówienia, na które może zostać udzielone zamówienie jednemu wykonawcy:



II.4) Krótki opis przedmiotu zamówienia (wielkość, zakres, rodzaj i ilość dostaw, usług lub robót budowlanych lub określenie zapotrzebowania i wymagań ) a w przypadku partnerstwa innowacyjnego - określenie zapotrzebowania na innowacyjny produkt, usługę lub roboty budowlane: Przedmiotem zamówienia jest wykonanie instalacji fotowoltaicznej na: 1) Stacji Uzdatniania Wody w Nowych Piekutach o mocy zainstalowanej 39 520 W 2) Stacji Uzdatniania Wody w Wierzbowiźnie o mocy zainstalowanej 39 780 W oraz wykonanie koniecznej do poprawnego funkcjonowania infrastruktury elektrycznej wraz z przyłączem do sieci energetycznej. Zamówienie podzielone jest na części, które obejmują roboty budowlane w następującym zakresie: a) wykonanie instalacji fotowoltaicznej na Stacji Uzdatniania Wody w Nowych Piekutach o mocy zainstalowanej 39 520 W b) wykonanie instalacji fotowoltaicznej na Stacji Uzdatniania Wody w Wierzbowiźnie o mocy zainstalowanej 39 780 W Zamawiający dopuszcza możliwości składania ofert w odniesieniu do jednej lub obydwu części przedmiotu zamówienia.

II.5) Główny kod CPV: 45300000-0
Dodatkowe kody CPV:
Kod CPV
45300000-0


II.6) Całkowita wartość zamówienia (jeżeli zamawiający podaje informacje o wartości zamówienia):
Wartość bez VAT:
Waluta:


(w przypadku umów ramowych lub dynamicznego systemu zakupów - szacunkowa całkowita maksymalna wartość w całym okresie obowiązywania umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów)


II.7) Czy przewiduje się udzielenie zamówień, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 i 7 lub w art. 134 ust. 6 pkt 3 ustawy Pzp: Nie
Określenie przedmiotu, wielkości lub zakresu oraz warunków na jakich zostaną udzielone zamówienia, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 lub w art. 134 ust. 6 pkt 3 ustawy Pzp:
II.8) Okres, w którym realizowane będzie zamówienie lub okres, na który została zawarta umowa ramowa lub okres, na który został ustanowiony dynamiczny system zakupów:
miesiącach:    lub dniach:
lub
data rozpoczęcia:   lub zakończenia: 2019-06-30
Okres w miesiącachOkres w dniachData rozpoczęciaData zakończenia
2019-06-30

II.9) Informacje dodatkowe:

SEKCJA III: INFORMACJE O CHARAKTERZE PRAWNYM, EKONOMICZNYM, FINANSOWYM I TECHNICZNYM

III.1) WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU

III.1.1) Kompetencje lub uprawnienia do prowadzenia określonej działalności zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów
Określenie warunków: Zamawiający nie określa w tym zakresie warunków udziału w postępowaniu.
Informacje dodatkowe
III.1.2) Sytuacja finansowa lub ekonomiczna
Określenie warunków: Zamawiający nie określa w tym zakresie warunków udziału w postępowaniu.
Informacje dodatkowe
III.1.3) Zdolność techniczna lub zawodowa
Określenie warunków: a) Zamawiający wymaga, aby wykonawca wykazał, że w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy- w tym okresie, wykonał co najmniej 2 roboty budowlane o wartości min. 300.000,00 zł brutto każda b) Zamawiający wymaga, aby Wykonawca wykazał, że dysponuje lub będzie dysponował osobami do kierowania robotami budowlanymi posiadającymi kwalifikacje zawodowe i uprawnienia wymagane przepisami ustawy Prawo budowlane, niezbędne do wykonania zamówienia tj.: - jedną osobą w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
Zamawiający wymaga od wykonawców wskazania w ofercie lub we wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu imion i nazwisk osób wykonujących czynności przy realizacji zamówienia wraz z informacją o kwalifikacjach zawodowych lub doświadczeniu tych osób:
Informacje dodatkowe:

III.2) PODSTAWY WYKLUCZENIA

III.2.1) Podstawy wykluczenia określone w art. 24 ust. 1 ustawy Pzp
III.2.2) Zamawiający przewiduje wykluczenie wykonawcy na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy Pzp Nie Zamawiający przewiduje następujące fakultatywne podstawy wykluczenia:







III.3) WYKAZ OŚWIADCZEŃ SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W CELU WSTĘPNEGO POTWIERDZENIA, ŻE NIE PODLEGA ON WYKLUCZENIU ORAZ SPEŁNIA WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ SPEŁNIA KRYTERIA SELEKCJI

Oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu oraz spełnianiu warunków udziału w postępowaniu
Tak
Oświadczenie o spełnianiu kryteriów selekcji
Nie

III.4) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW , SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 3 USTAWY PZP:

III.5) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 1 USTAWY PZP

III.5.1) W ZAKRESIE SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU:
1) wykaz robót budowlanych wykonanych nie wcześniej niż w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wraz z podaniem ich rodzaju, wartości, daty, miejsca wykonania i podmiotów, na rzecz których roboty te zostały wykonane, z załączeniem dowodów określających czy te roboty budowlane zostały wykonane należycie, w szczególności informacji o tym czy roboty zostały wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i prawidłowo ukończone, przy czym dowodami, o których mowa, są referencje bądź inne dokumenty wystawione przez podmiot, na rzecz którego roboty budowlane były wykonywane, a jeżeli z uzasadnionej przyczyny o obiektywnym charakterze wykonawca nie jest w stanie uzyskać tych dokumentów - inne dokumenty; (Załącznik nr 3 do SIWZ). 2) wykaz osób, skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego, w szczególności odpowiedzialnych za kierowanie robotami budowlanymi, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, uprawnień, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia publicznego, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami (Załącznik nr 4 do SIWZ).
III.5.2) W ZAKRESIE KRYTERIÓW SELEKCJI:

III.6) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 2 USTAWY PZP

III.7) INNE DOKUMENTY NIE WYMIENIONE W pkt III.3) - III.6)

SEKCJA IV: PROCEDURA

IV.1) OPIS
IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: Przetarg nieograniczony
IV.1.2) Zamawiający żąda wniesienia wadium:

Tak
Informacja na temat wadium
Ustala się wadium dla poszczególnych części przedmiotu zamówienia w wysokości: 1) wykonanie instalacji fotowoltaicznej na Stacji Uzdatniania Wody w Nowych Piekutach o mocy zainstalowanej 39 520 W - 7 000,00 PLN (słownie: siedem tysięcy złotych 00/100), 2) wykonanie instalacji fotowoltaicznej na Stacji Uzdatniania Wody w Wierzbowiźnie o mocy zainstalowanej 39 780 W - 7 000,00 PLN (słownie: siedem tysięcy złotych 00/100).


IV.1.3) Przewiduje się udzielenie zaliczek na poczet wykonania zamówienia:

Nie
Należy podać informacje na temat udzielania zaliczek:


IV.1.4) Wymaga się złożenia ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:

Nie
Dopuszcza się złożenie ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:
Nie
Informacje dodatkowe:


IV.1.5.) Wymaga się złożenia oferty wariantowej:

Nie
Dopuszcza się złożenie oferty wariantowej

Złożenie oferty wariantowej dopuszcza się tylko z jednoczesnym złożeniem oferty zasadniczej:


IV.1.6) Przewidywana liczba wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu
(przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne)

Liczba wykonawców  
Przewidywana minimalna liczba wykonawców
Maksymalna liczba wykonawców  
Kryteria selekcji wykonawców:


IV.1.7) Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów:

Umowa ramowa będzie zawarta:

Czy przewiduje się ograniczenie liczby uczestników umowy ramowej:

Przewidziana maksymalna liczba uczestników umowy ramowej:

Informacje dodatkowe:

Zamówienie obejmuje ustanowienie dynamicznego systemu zakupów:

Adres strony internetowej, na której będą zamieszczone dodatkowe informacje dotyczące dynamicznego systemu zakupów:

Informacje dodatkowe:

W ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów dopuszcza się złożenie ofert w formie katalogów elektronicznych:

Przewiduje się pobranie ze złożonych katalogów elektronicznych informacji potrzebnych do sporządzenia ofert w ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów:


IV.1.8) Aukcja elektroniczna
Przewidziane jest przeprowadzenie aukcji elektronicznej (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem) Nie
Należy podać adres strony internetowej, na której aukcja będzie prowadzona:

Należy wskazać elementy, których wartości będą przedmiotem aukcji elektronicznej:
Przewiduje się ograniczenia co do przedstawionych wartości, wynikające z opisu przedmiotu zamówienia:

Należy podać, które informacje zostaną udostępnione wykonawcom w trakcie aukcji elektronicznej oraz jaki będzie termin ich udostępnienia:
Informacje dotyczące przebiegu aukcji elektronicznej:
Jaki jest przewidziany sposób postępowania w toku aukcji elektronicznej i jakie będą warunki, na jakich wykonawcy będą mogli licytować (minimalne wysokości postąpień):
Informacje dotyczące wykorzystywanego sprzętu elektronicznego, rozwiązań i specyfikacji technicznych w zakresie połączeń:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w aukcji elektronicznej:
Informacje o liczbie etapów aukcji elektronicznej i czasie ich trwania:


Czas trwania:

Czy wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu:
Warunki zamknięcia aukcji elektronicznej:


IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT
IV.2.1) Kryteria oceny ofert:
IV.2.2) Kryteria
KryteriaZnaczenie
cena60,00
okres gwarancji40,00

IV.2.3) Zastosowanie procedury, o której mowa w art. 24aa ust. 1 ustawy Pzp (przetarg nieograniczony)
Tak
IV.3) Negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne
IV.3.1) Informacje na temat negocjacji z ogłoszeniem
Minimalne wymagania, które muszą spełniać wszystkie oferty:

Przewidziane jest zastrzeżenie prawa do udzielenia zamówienia na podstawie ofert wstępnych bez przeprowadzenia negocjacji
Przewidziany jest podział negocjacji na etapy w celu ograniczenia liczby ofert:
Należy podać informacje na temat etapów negocjacji (w tym liczbę etapów):

Informacje dodatkowe


IV.3.2) Informacje na temat dialogu konkurencyjnego
Opis potrzeb i wymagań zamawiającego lub informacja o sposobie uzyskania tego opisu:

Informacja o wysokości nagród dla wykonawców, którzy podczas dialogu konkurencyjnego przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert, jeżeli zamawiający przewiduje nagrody:

Wstępny harmonogram postępowania:

Podział dialogu na etapy w celu ograniczenia liczby rozwiązań:
Należy podać informacje na temat etapów dialogu:


Informacje dodatkowe:

IV.3.3) Informacje na temat partnerstwa innowacyjnego
Elementy opisu przedmiotu zamówienia definiujące minimalne wymagania, którym muszą odpowiadać wszystkie oferty:

Podział negocjacji na etapy w celu ograniczeniu liczby ofert podlegających negocjacjom poprzez zastosowanie kryteriów oceny ofert wskazanych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia:

Informacje dodatkowe:

IV.4) Licytacja elektroniczna
Adres strony internetowej, na której będzie prowadzona licytacja elektroniczna:

Adres strony internetowej, na której jest dostępny opis przedmiotu zamówienia w licytacji elektronicznej:

Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w licytacji elektronicznej, w tym wymagania techniczne urządzeń informatycznych:

Sposób postępowania w toku licytacji elektronicznej, w tym określenie minimalnych wysokości postąpień:

Informacje o liczbie etapów licytacji elektronicznej i czasie ich trwania:

Czas trwania:

Wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu:

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w licytacji elektronicznej:
Data: godzina:
Termin otwarcia licytacji elektronicznej:

Termin i warunki zamknięcia licytacji elektronicznej:


Istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, albo ogólne warunki umowy, albo wzór umowy:

Załącznik nr 7 - Wzór umowy UMOWA Nr ............................. W dniu ....................2019 r. w ...................................... pomiędzy: Zamawiającym Gminą Nowe Piekuty z siedzibą w ..............................., NIP .......................... REGON ..................................................................................., reprezentowanym przez 1. ................................................................................................................................ przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy - ........................................................ a Wykonawcą ......................................................................................................................... NIP ............................ REGON ............reprezentowanym przez : 1. ............................................................ została zawarta umowa o treści następującej: Rozdział I Postanowienia ogólne § 1 Umowa niniejsza zastaje zawarta w rezultacie przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pod nazwą "Zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w Gminie Nowe Piekuty poprzez budowę instalacji fotowoltaicznych na stacjach uzdatniania wody Wierzbowizna i Nowe Piekuty" na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U z 2018 r. poz. 1986). § 2 1.Przedmiotem umowy jest wykonanie instalacji fotowoltaicznej na: 1) Stacji Uzdatniania Wody w Nowych Piekutach o mocy zainstalowanej 39 520 W * 2) Stacji Uzdatniania Wody w Wierzbowiźnie o mocy zainstalowanej 39 780 W * oraz wykonanie koniecznej do poprawnego funkcjonowania infrastruktury elektrycznej wraz z przyłączem do sieci energetycznej. 2.Przedmiot umowy ma na celu wykorzystanie wykonanych mikroinstalacji fotowoltaicznych do pozyskiwania energii słonecznej w zależności od projektowanej mocy, co pozwoli na obniżenie emisji CO2 do atmosfery. 3.Przedmiot zamówienia obejmuje: 1) Wykonanie mikroinstalcji fotowoltaicznej zgodnie z dokumentacją z możliwością przyłączenia do sieci energetycznej. 2) Przewiduje się montaż paneli fotowoltaicznych na powierzchni dachowej budynków oraz konstrukcjach naziemnych w systemie bezinwazyjnym tj. bez naruszania ciągłości izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej połaci dachu. 4. Zakres prac przewidzianych do wykonania przez Wykonawcę obejmuje m.in.: 1) dokonanie wizji lokalnej nieruchomości objętych zamówieniem, 3) dostarczenie i montaż instalacji fotowoltaicznych i kontrolno-pomiarowych, zabezpieczających i odgromowych wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi, w tym z przygotowaniem miejsc montażu, uprzątnięciem i uporządkowaniem terenu po wykonanych pracach, 4) dokonanie przez wykonawcę wszelkich prób, sprawdzeń, pomiarów, badań, ekspertyz, regulacji i rozruchu wybudowanych systemów instalacji fotowoltaicznych, 5) opracowanie i przekazanie instrukcji obsługi i użytkowania urządzeń i instalacji w języku polskim oraz przeszkolenie użytkowników w zakresie bieżącej obsługi, 6) wykonanie niezbędnej dokumentacji powykonawczej, 7) wykonanie i umieszczenie ogólnej tablicy informacyjnej o minimalnych wymiarach 0,85x07 m, której treść i miejsce zostanie ustalone z Zamawiającym na etapie realizacji, 8) udzielenie rękojmi i gwarancji na przedmiot zamówienia i zapewnienie usług serwisowych na zasadach określonych w niniejszej umowie. 5. Wykonawca wykona przedmiot umowy z należytą staranności, wiedzą techniczną, normami oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa z uwzględnieniem wytycznych w zakresie wymagań technicznych dla instalacji OZE i wykonawców robót montażowych dla zadań związanych z wykonaniem systemów fotowoltaicznych realizowanych zgodnie z obowiązującymi przepisami. 6. Wszelkie dokumenty, instrukcje użytkowania, certyfikaty, deklaracje zgodności, dokumentację powykonawczą itp. Wykonawca dostarczy w języku polskim. § 3 1. Przedstawicielem Wykonawcy przy realizacji niniejszej umowy jest:............... tel. ............ 2. Koordynatorem zadania z ramienia Zamawiającego jest: .................. tel. .......... Rozdział II Działania i czynności niezbędne do wykonania w ramach robót budowlanych oraz wymagania techniczno-budowlane § 4 1. Wykonawca zobowiązany jest do wykonania robót budowlanych zgodnie z opracowanymi i zatwierdzonymi przez Zamawiającego projektami instalacji, na podstawie których Wykonawca uzyskał zgodę rozpoczęcia robót budowlanych oraz zgodnie z wytycznymi, uzgodnieniami i zaleceniami Zamawiającego. 2. Rozwiązania techniczno-materiałowe określone w projektach instalacji będą uważane za wartości docelowe. 3. W przypadku, gdy materiały lub roboty nie będą w pełni zgodne z projektami instalacji i wpłynie to na niezadowalającą jakość przedmiotu zamówienia to takie materiały zostaną zastąpione innymi, a wynik robót budowlanych rozebrany i wykonany ponownie na koszt Wykonawcy. 4. Na Wykonawcy spoczywa obowiązek prowadzenia robót zgodnie z przepisami i zachowaniem warunków bezpieczeństwa. 5. Użyte do wykonania przedmiotu zamówienia materiały i urządzenia muszą być zgodne z normami oraz posiadać wymagane przepisami atesty i certyfikaty. Za spełnienie wymagań jakościowych dotyczących materiałów odpowiedzialność ponosi Wykonawca. 6. Urządzenie placu budowy i koszty utrzymania zaplecza budowy i zaplecza socjalnego dla potrzeb własnych wraz z zabezpieczeniem dostawy niezbędnych mediów (zapewnienie dostawy wody, energii elektrycznej, odprowadzenia nieczystości) należą do Wykonawcy. 7. Na wykonawcy spoczywa prawidłowe i zgodne z przepisami oznaczenie terenu budowy oraz odpowiednie oznakowanie i zabezpieczenie miejsc prowadzenia robót, w tym wygrodzenie stref niebezpiecznych. 8. Utrzymanie porządku na terenie budowy w czasie realizacji zamówienia należy do Wykonawcy. 9. Wszelkie prace objęte zakresem niniejszej umowy wykonywane będą przy użyciu urządzeń i materiałów zakupionych i dostarczonych na teren budowy przez Wykonawcę na jego wyłączny koszt. 10. Przy realizacji umowy Wykonawca zobowiązuje się stosować materiały i wyroby dopuszczone do obrotu i powszechnego lub jednostkowego stosowania w budownictwie zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994r. "Prawo budowlane" i ustawą o wyrobach budowlanych z dn. 16 kwietnia 2004r. wraz z dokumentami potwierdzającymi ich jakość. W przypadku wątpliwości co do jakości zastosowanych urządzeń lub materiałów Zamawiający ma prawo przekazać urządzenie i/lub materiał do badań laboratoryjnych. Negatywny wynik badań spowoduje wstrzymanie odbioru przez zamawiającego. Każdy rodzaj robót, w których znajdą się materiały lub urządzenia nieodpowiadające normom i niezaakceptowane przez Zamawiającego, Wykonawca wykonuje na własne ryzyko, licząc się z jego nie przyjęciem i niezapłaceniem. 11. Zastosowane materiały muszą gwarantować realizację robót zgodnie z projektem instalacji i zapewniać uzyskanie założonych parametrów technicznych i jakościowych oraz efektów rzeczowych i ekologicznych. 12. Przed wbudowaniem jakichkolwiek materiałów Wykonawca ma obowiązek uzyskać zatwierdzenie tych materiałów przez inspektora nadzoru inwestorskiego oraz przekazywać mu na bieżąco dokumenty potwierdzające ich jakość (atesty, certyfikaty, deklaracje zgodności, aprobaty techniczne, świadectwa badań laboratoryjnych, świadectwa dopuszczenia dostosowania w budownictwie itp.). 13. W przypadku samowolnego odstępstwa od założeń przyjętych w projektach instalacji w czasie wykonania robót budowlanych przez Wykonawcę Zamawiający ma prawo odstąpić od umowy w trybie natychmiastowym oraz naliczyć kary na zasadach określonych w niniejszej umowie. 14. Wykonawca ma obowiązek zgłaszania inspektorowi nadzoru robót ulegających zakryciu lub zanikających. Jeżeli wykonanie tych robót nie zostało zgłoszone do sprawdzenia przed ich zakryciem Wykonawca na własny koszt dokona odkrywki elementów robót budzących wątpliwość w celu sprawdzenia jakości ich wykonania. 15. Wykonawca dokona przeprowadzenia prób, pomiarów, badań i sprawdzeń w zakresie określonym warunkami technicznymi lub przez Zamawiającego na swój koszt. 16. Odtworzenie różnego rodzaju nawierzchni, terenu, miejsc montażu oraz przywrócenie terenu do stanu pierwotnego po zakończeniu prac wraz z pokryciem kosztów ich wykonania należy do Wykonawcy. 17. Zamawiający nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wyrządzone przez Wykonawcę przy realizacji robót. Należności wynikłe z tytułu wyrządzonych szkód pokrywa w całości Wykonawca. 18. Wykonawca dostarczy elementy systemów fotowoltaicznych na miejsce montażu w częściach. Elementy systemu zostaną połączone przez Wykonawcę w miejscu lokalizacji przedsięwzięcia z wykorzystaniem odpowiedniego do tego celu sprzętu. § 6 Po wykonaniu zamówienia Wykonawca zobowiązany jest do przeprowadzenia odpowiednich testów instalacji i sporządzenia odpowiedniej dokumentacji powykonawczej zgodnie z wymogami normy 62446:2010. Rozdział IV Inne działania, czynności i obowiązki stron § 7 1. Wykonawca będzie informować na bieżąco Zamawiającego o postępie i zaawansowaniu prac przy realizacji przedmiotu zamówienia oraz sygnalizować pojawiające się zagrożenia, przy usunięciu których pomocne będzie działanie Zamawiającego. 2. Wykonawca ma obowiązek dokonania wizji lokalnej w terenie będącym przedmiotem zamówienia oraz zebrać wszelkie informacje niezbędne do wykonania zamówienia. 3. Podczas realizacji przedmiotu umowy Wykonawcę obowiązuje bieżące monitorowanie wykonywanych prac projektowych i robót budowlano-montażowych. 4. Wykonawca niezwłocznie po podpisaniu umowy przedłoży Zamawiającemu: 1) Harmonogram w ujęciu rzeczowo-finansowym, uzgodniony z Zamawiającym. 2) Wykaz podwykonawców (jeżeli wykonawca będzie realizował zamówienie przy udziale podwykonawców) 5. Na wniosek Zamawiającego w każdym czasie Wykonawca zobowiązany jest do sporządzenia uproszczonego kosztorysu wykonywanych robót. 6. Wykonawca zapewni obecność kierownika budowy w trakcie prowadzonych robót Ustanowiony przez Wykonawcę kierownik budowy winien działać w ramach obowiązków ustanowionych w ustawie Prawo budowlane. Zmiana kierownika budowy wymaga zgody i zatwierdzenia przez Zamawiającego. 7. Wszystkie osoby zatrudnione przez Wykonawcę muszą biegle posługiwać się językiem polskim. Jeżeli wykonawca nie dopełni tego obowiązku wówczas udostępni wystarczającą liczbę kompetentnych tłumaczy wykazujących znajomość języka, w tym technicznego w zakresie terminologii budowlanej we wszystkich specjalnościach występujących przy realizacji zamówienia. 8. Zamawiający wymaga, aby przy realizacji zamówienia, wykonawca zatrudnił na umowę o pracę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 108) osoby, które będą wykonywać czynności w zakresie prac fizycznych ogólnobudowlanych na cały okres realizacji zamówienia. Wykonawca obowiązany jest udokumentować zatrudnienie osób, o których mowa w zdaniu pierwszym. W trakcie realizacji zamówienia na każde wezwanie zamawiającego w terminie przez niego wskazanym w wezwaniu, wykonawca przedłoży zamawiającemu: a) oświadczenie wykonawcy lub podwykonawcy o zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności o których mowa w ust. 1. Oświadczenie to powinno zawierać w szczególności: dokładne określenie podmiotu składającego oświadczenie, datę złożenia oświadczenia, wskazanie, że objęte wezwaniem czynności wykonują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę wraz ze wskazaniem liczby tych osób oraz podpis osoby uprawnionej do złożenia oświadczenia w imieniu wykonawcy lub podwykonawcy. b) poświadczone za zgodność z oryginałem odpowiednio przez wykonawcę lub podwykonawcę kopie umów o pracę osób wykonujących w trakcie realizacji zamówienia czynności, których dotyczy ww. oświadczenie wykonawcy lub podwykonawcy (wraz z dokumentem regulującym zakres obowiązków, jeżeli został sporządzony). Kopie umów powinny zostać zanonimizowane w sposób zapewniający ochronę danych osobowych pracowników, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Informacje takie jak: imię i nazwisko pracownika, data zawarcia umowy, rodzaj umowy o pracę i wymiar etatu powinny być możliwe do zidentyfikowania. 9. Inspektor nadzoru działający z ramienia Zamawiającego może polecić wstrzymanie robót, jeżeli będą wykonywane niezgodnie z projektami instalacji lub postanowieniami umowy oraz jeżeli będzie to konieczne dla prawidłowego wykonania robót lub ich bezpieczeństwa 10. Wykonawca zobowiązany jest do zrealizowania przedmiotu umowy w terminach określonych w umowie i zgodnie ze sporządzonym na jej podstawie harmonogramie rzeczowo-finansowych, a do Zamawiającego należy odebranie prawidłowo wykonanych robót i zapłata umówionego wynagrodzenia. Rozdział V Podwykonawcy § 8 1. Wykonawca oświadcza, że przedmiot umowy wykona siłami własnymi lub zgodnie z ofertą powierzy podwykonawcy następujący zakres prac: ................................... Pozostałe roboty wykonawca wykona siłami własnymi. 2. W przypadku stwierdzenia przez Zamawiającego, że część lub całość prac objętych przedmiotem umowy realizowana jest przez podwykonawcę, o czym Zamawiający nie został poinformowany i na co nie wyraził zgody, Zamawiającemu przysługuje prawo do natychmiastowego wstrzymania prac. 3. W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 2, Zamawiający naliczy Wykonawcy karę umowną w wysokości określonej w §16 ust. 1 pkt 8 umowy. 4. Do zawarcia umowy przez Wykonawcę z podwykonawcą lub dalszym podwykonawcą wymagana jest zgoda Zamawiającego. Do zawarcia przez podwykonawcę umowy z dalszym podwykonawcą wymagana jest zgoda Zamawiającego i Wykonawcy. 5. Wykonawca podczas realizacji przedmiotu umowy, zobowiązany jest do pisemnego zgłaszania Zamawiającemu wszystkich Podwykonawców. Do zgłoszenia, Wykonawca ma obowiązek dołączyć każdorazowo projekt umowy z Podwykonawcą, określający przede wszystkim: nazwę, adres Podwykonawcy, imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania, przedmiot umowy, z dokładnym podaniem zakresu i wielkości, wartość wynagrodzenia Podwykonawcy, terminu wykonania i płatności ( dotyczy to również zawarcia umowy podwykonawcy z dalszym podwykonawcą).Wymagania w stosunku do zapisów projektu umowy z podwykonawca określa pkt. 4.5) SIWZ 6. Powierzenie wykonania części robót podwykonawcom nie zmienia zobowiązań Wykonawcy wobec Zamawiającego za wykonanie tej części robót. Wykonawca odpowiada za działania, uchybienia, zaniechania, jakość i terminowość prac podzleconych tak jak za działania własne. Zamawiający ma prawo żądać od Wykonawcy, żeby w umowie z podwykonawcą przyjął na siebie obowiązek udzielenia gwarancji zapłaty na zakres robót wykonywanych przez podwykonawcę oraz udzielił gwarancji i rękojmi na roboty wykonane przez podwykonawców lub dalszych podwykonawców. 7. W trakcie realizacji umowy Wykonawca może zmieniać podwykonawców. Zmiana podwykonawcy wymaga pisemnej zgody Zamawiającego pod rygorem odstąpienia od niniejszej umowy. W przypadku zmiany podwykonawcy, postanowienia niniejszego paragrafu stosuje się odpowiednio. 8. Jeżeli zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasobach wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b, w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1, Wykonawca jest obowiązany wykazać Zamawiającemu, iż proponowany inny podwykonawca lub wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia, załączając w tym celu odpowiednie dokumenty jakie wymagane były od podwykonawcy podczas przeprowadzania postępowania przetargowego. 9. Zamawiający w razie naruszenia przez podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę zasad bezpieczeństwa na terenie budowy lub gdy wykonuje on roboty bez odpowiedniego nadzoru osób uprawnionych lub w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, ma prawo żądać usunięcia podwykonawcy, dalszego podwykonawcy i/lub pracownika lub pracowników podwykonawców lub dalszych podwykonawców z terenu budowy. W razie zgłoszenia przez Zamawiającego pisemnego umotywowanego zastrzeżenia co do podwykonawcy, dalszego podwykonawcy lub ich pracowników zostaną oni usunięci z terenu budowy w terminie 7 dni od zgłoszenia Wykonawcy i podwykonawcy zagwarantują to prawo odpowiednio w umowie z podwykonawcą i umowie z dalszym podwykonawcą. 10. Wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zamówienia zamierzający zawrzeć umowę o podwykonawstwo jest obowiązany, w trakcie realizacji zamówienia do przedłożenia Zamawiającemu projektu tej umowy zgodnie z ust.5 wraz z częścią dokumentacji wykonania robót określonych w projekcie umowy, a także projektu jej zmiany, przy czym podwykonawca lub dalszy podwykonawca jest obowiązany dołączyć zgodę Wykonawcy na zawarcie umowy o podwykonawstwo o treści zgodnej z projektem umowy. 11. Zamawiający w terminie 14 dni od dnia otrzymania dokumentów o których mowa w ust.10 zgłasza pisemnie zastrzeżenia do projektu umowy o podwykonawstwo i do projektu jej zmiany lub sprzeciwu do umowy o podwykonawstwo i do jej zmian, niespełniającej wymagań określonych w SIWZ oraz gdy przewidywany tam termin zapłaty jest dłuższy niż określony w § 12 ust.4. W celu wyrażenia zgody Zamawiający może żądać dodatkowych dokumentów. 12. Niezgłoszenie pisemnych zastrzeżeń do przedłożonego projektu umowy o podwykonawstwo w terminie, o którym mowa w ust. 11 uważa się za akceptację projektu umowy przez Zamawiającego. Niezgłoszenie pisemnego sprzeciwu do przedłożonej umowy o podwykonawstwo w terminie, o którym mowa w ust. 11 uważa się za akceptację umowy przez zamawiającego. W przypadku braku zgody Zamawiającego, Wykonawca przedłoży nową propozycję, uwzględniającą uwagi Zamawiającego lub wykona roboty samodzielnie. 13. Przepisy ust.12 stosuje się odpowiednio do zmian umowy o podwykonawstwo z dalszym podwykonawcom. 14. Umowy Wykonawców z podwykonawcami oraz podwykonawców z dalszymi podwykonawcami muszą być zawarte w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zamówienia przedkłada Zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię zawartej umowy o podwykonawstwo w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia. 15. Na żądanie Zamawiającego Wykonawca zobowiązany jest dostarczyć w formie pisemnej dodatkowe informacje dotyczące podwykonawców. 16. Sumaryczna wartość wynagrodzeń brutto wynikających z umów o podwykonawstwo nie może przekroczyć wysokości sumy wynagrodzenia określonego w § 11 ust.2 niniejszej umowy. 17. Przed wyrażeniem zgody lub upływem terminu przewidzianego do jej wyrażenia przez Zamawiającego podwykonawca lub dalszy podwykonawca nie mogą rozpocząć jakichkolwiek prac na terenie budowy. 18. Zamawiający zastrzega sobie prawo odstąpienia od umowy z Wykonawcą z przyczyn obciążających Wykonawcę, jeżeli stwierdzi, że Wykonawca nie płaci podwykonawcom za roboty przez nich zrealizowane. Rozwiązanie umowy następuje na wniosek podwykonawcy. 19. Zamawiający zastrzega sobie prawo naliczenia Wykonawcy kar umownych z tytułu: 1) braku zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom, powstałych po zaakceptowaniu przez Zamawiającego umowy o podwykonawstwo, 2) nieprzedłożenia do zaakceptowania projektu umowy o podwykonawstwo, lub projektu jej zmian, 3) nieprzedłożenia poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo lub jej zmiany, 4) braku zmiany umowy o podwykonawstwo w zakresie terminu zapłaty - w wysokości jak w § 16 niniejszej umowy. 20. Do płatności dla podwykonawcy stosuje się postanowienia § 9 i 11 niniejszej umowy. 21. Rozliczenie z podwykonawcami prowadzi Wykonawca. 22. W przypadku jakichkolwiek względów, w których Zamawiający byłby zobowiązany dokonać zapłaty wynagrodzenia na rzecz podwykonawcy, Wykonawca dokona zwrotu wypłaconej przez Zamawiającego kwoty w pełnej wysokości, powiększonej o kary umowne, o których mowa w § 16 niniejszej umowy. 23. Wykonawca odpowiada przed Zamawiającym za wszelkie szkody spowodowane w majątku Zamawiającego spowodowane niewypłaceniem lub opóźnieniem w wypłacie wynagrodzenia podwykonawcą lub dalszym podwykonawcą. Dla uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości strony ustalają, że Wykonawca zwróci Zamawiającemu wynagrodzenia podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom na skutek naruszenia przez Wykonawcę zobowiązania, o którym mowa w niniejszym paragrafie, w tym w szczególności wszelkie koszty postępowań sądowych lub arbitrażowych, koszty obsługi księgowej i prawnej związane z tymi postępowaniami. 24. Wykonawca zobowiązany jest na żądanie Zamawiającego udzielić mu wszelkich informacji w formie pisemnej dotyczących podwykonawców lub dalszych podwykonawców. 25. W przypadkach, o których mowa w ust. 14, przedkładający może poświadczyć za zgodność z oryginałem kopię umowy o podwykonawstwo. § 9 1. Warunkiem zapłaty przez Zamawiającego wynagrodzenia należnego Wykonawcy za odebrane roboty budowlane jest w przypadku zatrudnienia podwykonawców, o których mowa w § 8, przedłożenie Zamawiającemu dowodów zapłaty wymagalnego wynagrodzenia podwykonawcom i dalszym podwykonawcom biorącym udział w realizacji odebranych robót budowlanych. Wykonawca do wystawionej faktury VAT musi dołączyć zestawienie należności dla wszystkich podwykonawców biorących udział w realizacji danego etapu robót wraz z kopiami wystawionych przez nich faktur będących podstawą do wystawienia faktury przez Wykonawcę, kopie polecenia przelewu na kwoty wynikające z faktur wystawionych przez podwykonawców oraz oryginały oświadczeń wszystkich podwykonawców, że otrzymali należne wynagrodzenie (wg wzoru oświadczenia stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszej umowy). 2. Jeżeli rozliczenia z podwykonawcami i dalszymi podwykonawcami w danym okresie rozliczeniowym nie będą ostateczne, Zamawiający może zatrzymać z dowolnej faktury lub faktur Wykonawcy część wynagrodzenia określonego w § 11 ust.2 niniejszej umowy równą podwójnej wysokości spornej kwoty do czasu ostatecznego wyjaśnienia rozliczeń z podwykonawcami przez np.: prawomocny wyrok sądu, potwierdzenie dokonania zapłaty, itp. 3. W przypadku nieprzedstawienia przez Wykonawcę wszystkich dowodów zapłaty, o których mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu wstrzymuje się odpowiednio wypłatę należnego wynagrodzenia za odebrane roboty budowlane w części równej sumie kwot wynikających z nieprzedstawionych dowodów zapłaty. 4. W razie podniesienia jakichkolwiek roszczeń z tytułu zapłaty za roboty budowlane przez podwykonawców lub dalszych podwykonawców w stosunku do Zamawiającego Wykonawca zwolni Zamawiającego ze wszelkich roszczeń w tym zakresie oraz pokryje wszystkie koszty i wyrówna wszelkie straty powstałe po stronie Zamawiającego , w tym koszty sądowe i koszty zastępstwa prawnego Zamawiającego niezależnie od wyniku postępowania w wysokości wynikającej z kosztów rzeczywistych świadczonej usługi zastępstwa z chwilą ustanowienia pełnomocnika w sprawie. 5. Wykonawca wyraża zgodę na pokrycie z jego wynagrodzenia ustalonego w § 11 ust.2 niniejszej umowy wynagrodzenia podwykonawcy i dalszego podwykonawcy wymagalnego i należnego na podstawie umowy, której projekt został zaakceptowany przez Zamawiającego, jeżeli podwykonawca lub dalszy podwykonawca zwróci się o zapłatę bezpośrednio do Zamawiającego z zastrzeżeniem powiadomienia Wykonawcy i umożliwienia mu ustosunkowania się do roszczeń. 6. Termin zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy przewidziany w umowie o podwykonawstwo nie może być dłuższy niż 30 dni od dnia doręczenia wykonawcy, podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy faktury lub rachunku potwierdzonych przez Inspektora Nadzoru Zamawiającego, potwierdzającej wykonanie zleconej podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy roboty budowlanej. 7. Zamawiający dokonuje bezpośredniej zapłaty wymagalnego wynagrodzenia przysługującego podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, który zawarł zaakceptowaną przez zamawiającego umowę o podwykonawstwo, w przypadku uchylenia się od obowiązku zapłaty odpowiednio przez wykonawcę, podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę zamówienia. Wynagrodzenie o którym mowa w pierwszym zdaniu, dotyczy wyłącznie należności powstałych po zaakceptowaniu przez zamawiającego umowy o podwykonawstwo. Bezpośrednia zapłata obejmuje wyłącznie należne wynagrodzenie, bez odsetek, należnych podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy. 8. Przed dokonaniem bezpośredniej zapłaty zamawiający jest obowiązany umożliwić wykonawcy zgłoszenie pisemnych uwag dotyczących zasadności bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy. Zamawiający informuje o terminie zgłaszania uwag, nie krótszym niż 7 dni od dnia doręczenia tej informacji. 9. W przypadku zgłoszenia uwag, o których mowa w ust. 8, w terminie wskazanym przez Zamawiającego, zamawiający może: 1) nie dokonać bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, jeżeli wykonawca wykaże niezasadność takiej zapłaty albo 2) złożyć do depozytu sądowego kwotę potrzebną na pokrycie wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy w przypadku istnienia zasadniczej wątpliwości zamawiającego co do wysokości należnej zapłaty lub podmiotu, któremu płatność się należy, albo 3) dokonać bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, jeżeli podwykonawca lub dalszy podwykonawca wykaże zasadność takiej zapłaty. 10. W przypadku dokonania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, o której mowa w ust.7 zamawiający potrąca kwotę wypłaconego wynagrodzenia z wynagrodzenia należnego wykonawcy. 11. Konieczność wielokrotnego dokonywania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, o której mowa w ust. 7, lub konieczność dokonania bezpośrednich zapłat na sumę większą niż 5% wartości umowy może stanowić podstawę do odstąpienia od umowy przez zamawiającego, zgodnie z postanowieniami § 16 niniejszej umowy. 12. Wykonawca jest zobowiązany do złożenia rozliczeń całości inwestycji najpóźniej w dniu zawiadomienia o zakończeniu inwestycji, przy czym Zamawiający wymaga, aby ostateczne rozliczenie z podwykonawcami nastąpiło przed ostatecznym rozliczeniem Wykonawcy z Zamawiającym. Zamawiający żąda aby takie same warunki dotyczące sposobu rozliczenia i terminu płatności przyjęte były w umowach podwykonawcy z dalszymi podwykonawcami . Zamawiający zastrzega sobie prawo do zmiany terminu złożenia przez Wykonawcę rozliczeń całości inwestycji. Rozdział VI Terminy realizacji przedmiotu umowy § 10 1. Termin wykonania przedmiotu umowy ustala się od dnia podpisania umowy do dnia 30.06.2019. 2. Za wykonanie robót budowlano-montażowych w terminie uznaje się wpis kierownika robót do dziennika budowy potwierdzony przez inspektora nadzoru inwestorskiego, zaświadczający o zakończeniu robót budowlano-montażowych w terminach określonych w ust. 1. 3. Jakiekolwiek uchybienie terminom określonym w ust. 1 stanowić będzie podstawę do naliczenia kar umownych zgodnie z § 16 umowy. 4. Odbiór przez sieć elektroenergetyczną potwierdzony osobnym dokumentem należy dokonać niezwłocznie po zakończeniu robót. Rozdział VII Wynagrodzenie Wykonawcy i warunki płatności § 11 1. Strony ustalają, że obowiązującym rodzajem wynagrodzenia jest wynagrodzenie ryczałtowe. 2. Wynagrodzenie za wykonanie przedmiotu umowy zgodnie ze złożoną ofertą ustala się na kwotę ..................zł. netto (słownie: ...............................), plus obowiązujący podatek VAT (....%) ............... zł. kwota brutto wynosi ......................... zł. (słownie: ..............................). 3. Ustala się, że wynagrodzenie wykonawcy uwzględnia wszystkie obowiązujące w Polsce podatki, opłaty celne i inne opłaty związane z wykonaniem robót. 4. Poza wypadkami wyraźnie określonymi w dokumentach przetargowych i w umowie uznaje się, że: 1) Wykonawca uwzględnił wszystkie dodatkowe elementy nie określone szczegółowo, ale niezbędne do wykonania przedmiotu umowy, 2) Wynagrodzenie określone w ust. 2 w całości obejmuje wszelkie ryzyko i nieprzewidziane okoliczności przy wykonaniu przedmiotu umowy, w tym koszty jakichkolwiek usług, materiałów, pracy sprzętu, transportu, a także wszelkie prace i wydatki dodatkowe bądź inne określone w umowie lub nie, które są nieodzowne w celu wykonania i ukończenia przedmiotu umowy. 3) Wynagrodzenie określone w ust. 2 zawiera wszelkie koszty towarzyszące konieczne do poniesienia przez Wykonawcę z tytułu wykonania przedmiotu zamówienia i uwzględnia wszystkie czynności związane z prawidłową, terminową realizacją przedmiotu zamówienia o wymaganym charakterze, formie, rodzaju i jakości. 4) Wykonawca przewidział wszystkie okoliczności, które mogą mieć wpływ na wysokość wynagrodzenia w tym organizacyjne, administracyjne, prawne, związane z zabezpieczeniem robót pod względem technicznym i bezpieczeństwa oraz uwzględnił ryzyko wystąpienia złych warunków atmosferycznych uniemożliwiających wykonywanie robót budowlanych. 5. W celu uniknięcia wszelkich wątpliwości Wykonawca potwierdza, że jest świadom stopnia złożoności, rozmiaru oraz wymogów w stosunku do przedmiotu umowy i że uwzględniając specyfikę zamówienia, terminy i warunki realizacji i odbioru przedmiotu umowy prawidłowo skalkulował wynagrodzenie za wykonanie przedmiotu umowy, o którym mowa w ust. 2. 6. Zamawiający nie ponosi odpowiedzialności wobec Wykonawcy za jakiekolwiek przeszkody czy okoliczności, które mogą mieć wpływ na wykonanie przedmiotu umowy i uznaje, że wartość wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 2 jest wystarczająca na pokrycie kosztów związanych z realizacją zamówienia. 7. Wartość przedmiotu umowy nie będzie podlegać waloryzacji ze względu na inflację za wyjątkiem ustawowej zmiany stawki podatku VAT według przepisów prawa polskiego w sprawie VAT, obowiązujących na dzień wystawienia faktury przez Wykonawcę. 8. Zamawiający nie wyraża zgody na cesję wierzytelności wynikających z niniejszej umowy. § 12 1. Rozliczanie robót będzie następowało fakturami za wykonane i odebrane etapy przedmiotu umowy. 2. Podstawą do wystawienia faktur będą potwierdzone pod względem merytorycznym i finansowym przez inspektora nadzoru inwestorskiego protokoły odbioru zakończonych etapów rozliczeniowych. 3. Wykonawca może złożyć maksymalnie 2 faktury, przy czym faktura końcowa może zostać złożona po bezusterkowym końcowym odbiorze przedmiotu umowy. 4. Faktury regulowane będą w terminie do 30 dni od daty doręczenia kompletu wymaganych dokumentów, w tym prawidłowo wystawionej faktury Zamawiającemu. 5. Zapłata faktur nastąpi w drodze przelewu bankowego z konta Zamawiającego na konto Wykonawcy wskazane w fakturze. 6. W przypadku zatrudnienia podwykonawców dodatkowym, warunkującym wypłatę wynagrodzenia załącznikiem do faktur będzie oświadczenie podwykonawcy, że otrzymali należne wynagrodzenie. Zapisy § 9 niniejszej umowy stosuje się odpowiednio. 7. Jeżeli faktura będzie zawierać błędy lub Wykonawca nie dołączy do faktury protokołu potwierdzającego bezusterkowe wykonanie określonego etapu przedmiotu umowy oraz oświadczenia podwykonawcy biorącego udział w realizacji danego etapu robót, Zamawiający zwróci faktury Wykonawcy bez księgowania. 8. Za datę zapłaty uznaje się datę obciążenia rachunku bankowego Zamawiającego. 9. Strony postanawiają, że w przypadku opóźnienia w zapłacie wzajemnych wierzytelności pieniężnych przysługują im odsetki za opóźnienie w zapłacie według ogólnie obowiązujących zasad. 10. Zamawiający wstrzyma, do czasu ustania przyczyny, płatność faktury- w całości lub części- w przypadku nie wywiązania się Wykonawcy z któregokolwiek ze zobowiązań wynikających z umowy. W takim przypadku Wykonawcy nie przysługują odsetki z tytułu opóźnienia w zapłacie. Rozdział VIII Zabezpieczenie należytego wykonania umowy § 13 1. Jako zabezpieczenie należytego wykonania umowy służącego pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy oraz pokrycia roszczeń z tytułu rękojmi za wady przedmiotu umowy Wykonawca w dniu ........ wniósł 5 % wartości przedmiotu umowy tj. zł, słownie: ............................... zł w formie .................................., przy czym: 1) 70% wartości zabezpieczenia wniesione w formie .................................. najpóźniej w dniu zawarcia umowy Zamawiający zwróci Wykonawcy w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania przez Zamawiającego za należycie wykonane, 2) 30 % wartości zabezpieczenia wniesione w formie ................................. najpóźniej w dniu zawarcia umowy zostanie zatrzymane przez Zamawiającego na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady - kwota ta zostanie zwrócona nie później niż w 15 dniu po upływie okresu rękojmi za wady, pod warunkiem usunięcia ewentualnych usterek i wad stwierdzonych w okresie rękojmi. 2. Zabezpieczenie wniesione w pieniądzu będzie przechowywane na tzw. oprocentowanym rachunku bankowym i zwrócone zostanie w terminach określonych w ust.1 wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszt prowadzenia tego rachunku oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy wykonawcy. 3. W przypadku nienależytego wykonania zamówienia zabezpieczenie wraz z powstałymi odsetkami staje się własnością Zamawiającego i będzie wykorzystane do zgodnego z umową wykonania robót i do pokrycia roszczeń z tytułu rękojmi za wady lub gwarancji jakości. 4. Zamawiający na pisemny wniosek Wykonawcy zwraca oryginał dokumentu potwierdzającego wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy w innej formie niż pieniężna, pozostawiając w dokumentach jego kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem. 5. Wydanie oryginału dokumentu, o którym mowa w ust. 5, następuje po upływie okresu na jaki zostało wniesione zabezpieczenie. 6. W przypadku przedłużenia terminu wykonania umowy z winy Wykonawcy, Wykonawca zobowiązany jest do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy służącego pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy oraz pokrycia roszczeń z tytułu rękojmi za wady przedmiotu umowy na okres wynikający ze zmiany terminu wykonania umowy. 7. W przypadku wystąpienia w okresie rękojmi wad i usterek skutkujących zmianą terminu obowiązywania rękojmi, wykonawca zobowiązany jest do wniesienia zabezpieczenia służącego pokryciu roszczeń z tytułu rękojmi z uwzględnieniem zmiany terminu jej obowiązywania. 8. W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 7 lub, wygaśnięcia lub cofnięcia ustanowionego zabezpieczenia należytego wykonania umowy Zamawiający ma prawo potrącić całą kwotę zabezpieczenia z pierwszej należnej i wymagalnej faktury. 9. Zamawiający wstrzyma się ze zwrotem części zabezpieczenia należytego wykonania umowy w przypadku kiedy Wykonawca nie usunął w terminie wad stwierdzonych w trakcie odbioru pogwarancyjnego lub jest w trakcie usuwania tych wad. 10. Zamawiający może z zatrzymanej kwoty zabezpieczenia oraz z zabezpieczeń ustanowionych w innych niż pieniądz formach dokonywać wszelkich potrąceń na poczet poniesionych przez Zamawiającego kosztów oraz dla wyrównania poniesionych przez Zamawiającego strat, a także potrącać wszelkie należności przysługujące Zamawiającemu w stosunku do Wykonawcy z tytułu niniejszej umowy zawartej pomiędzy Wykonawcą a Zamawiającym. 11. W trakcie realizacji umowy Wykonawca może dokonać zmiany formy zabezpieczenia na jedną lub kilka form, o których mowa w art.148 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. Zmiana formy zabezpieczenia jest dokonywana z zachowaniem ciągłości zabezpieczenia bez zmniejszania jej wysokości na wniosek Wykonawcy, o ile ustanowione nowe wraz z wnioskiem zabezpieczenie spełniać będzie wszystkie warunki określone w paragrafie dotyczącym zabezpieczenia należytego wykonania umowy. 12. Jeżeli na skutek jakichkolwiek okoliczności, z wyłączeniem wyłącznej winy Zamawiającego, Zamawiający utraci w trakcie realizacji niniejszej umowy zabezpieczenie należytego wykonania umowy, Wykonawca niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 14 dni ustanowi nowe zabezpieczenie w wysokości nie niższej niż wynikająca z niniejszej umowy. W razie braku ustanowienia przez Wykonawcę zabezpieczenia należytego wykonania umowy zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy Zamawiający może aż do ustanowienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy wstrzymać wszelkie płatności na rzecz Wykonawcy oraz wstrzymać wykonanie umowy, a zwłoka z tego tytułu może być traktowana jako powstała z przyczyn zależnych od Wykonawcy. Wstrzymanie płatności nie zwalnia Wykonawcy z jakichkolwiek obowiązków określonych w niniejszej umowie. Rozdział IX Odbiór przedmiotu umowy § 14 1. Ustala się, że odbiór poszczególnych instalacji będzie odbywał się na bieżąco. Odbiór danej części robót uważa się za dokonany z chwilą podpisania przez upoważnionego przedstawiciela Zamawiającego - Inspektora nadzoru protokołu odbioru. Protokół odbioru podpisany przez obie strony stanowi podstawę do wystawienia faktury za wykonaną i odebraną część (etap) przedmiotu umowy. 2. Odbiór końcowy zostanie dokonany przy udziale Wykonawcy, Zamawiającego i Inspektora Nadzoru. Z czynności odbioru zostanie sporządzony protokół, który jako bezusterkowy stanowić będzie podstawę do wystawienia faktury. Do odbioru końcowego Wykonawca zobowiązany jest przygotować i przekazać m.in.: a) projekty instalacji z ewentualnie naniesionymi zmianami; b) dokumentacje dodatkową, jeśli została sporządzona w trakcie realizacji umowy; c) dziennik budowy; d) wyniki pomiarów kontrolnych oraz badań; e) dokumenty potwierdzające jakość wbudowanych materiałów i urządzeń (np. deklaracje zgodności, certyfikaty, atesty itp.); f) dokumentację powykonawczą wraz wymaganymi dokumentami, g) oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania przedmiotu umowy z dokumentacją projektową i przepisami; h) instrukcję użytkowania w języku polskim; i) dokument gwarancji na wykonany przedmiot umowy zgodny z załącznikiem Nr 1 do umowy. 3. Gotowość do odbioru Wykonawca zgłosi Zamawiającemu wpisem w dzienniku budowy potwierdzonym przez inspektora nadzoru oraz pismem skierowanym do Zamawiającego. Zamawiający bez zbędnej zwłoki wyznaczy termin odbioru i powiadomi Wykonawcę. 4. W przypadku stwierdzenia braku gotowości do odbioru, Zamawiający powiadomi pisemnie o tym fakcie Wykonawcę, wskazując jednocześnie podstawę uniemożliwiającą rozpoczęcie odbioru wykonanych robót. 5. Jeżeli w toku czynności odbioru zostaną stwierdzone wady, to Zamawiającemu przysługują następujące uprawnienia: a) Jeżeli wady nadają się do usunięcia, może odmówić odbioru do czasu usunięcia wad; b) Jeżeli wady nie nadają się do usunięcia, to: - Jeżeli umożliwiają użytkowanie przedmiotu odbioru zgodnie z przeznaczeniem, Zamawiający może odpowiednio obniżyć wynagrodzenie lub żądać wykonania przedmiotu odbioru po raz drugi, 6. Zamawiający może podjąć decyzję o przerwaniu czynności odbioru, jeżeli w czasie tych czynność ujawniono istnienie takich wad, które uniemożliwiają użytkowanie przedmiotu odbioru zgodnie z przeznaczeniem - aż do czasu usunięcia tych wad. Wówczas odbiór uważa się za niedokonany. 7. Wykonawca zobowiązany jest do powiadomienia Zamawiającego o usunięciu wad i ma prawo żądać wyznaczenia terminu odbioru zakwestionowanych uprzednio robót jako wadliwych. 8. Z czynności odbioru sporządza się protokół, który zawiera ustalenia poczynione w toku odbioru oraz protokół usunięcia wad i usterek jeżeli takie występują. Rozdział X Gwarancja i rękojmia § 15 1.Uprawnienia z tytułu rękojmi i gwarancji za wady fizyczne obejmują okres od daty bezusterkowego odbioru przedmiotu umowy przez okres 5 lat, przy czym ustala się, że okres gwarancji i rękojmi przedłuża się o czas wykonania naprawy gwarancyjnej. 2.Bieg okresu gwarancji rozpoczyna się: 1) od dnia podpisania bezusterkowego protokołu odbioru robót lub od dnia, w którym nastąpiło potwierdzenie usunięcia wad stwierdzonych przy odbiorze ostatecznym przedmiotu umowy, 2) dla wymienianych materiałów i urządzeń z dniem ich wymiany. 3.Zamawiający może dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady także po upływie terminu rękojmi, jeżeli reklamował wadę przed upływem tych terminów. 4.Wykonawca udzieli na piśmie gwarancji jakości na wykonany i przekazany przedmiot umowy na warunkach wg wzoru stanowiącego zał. Nr 1 do umowy, a termin gwarancji liczy się od daty odbioru przedmiotu umowy. 5. Wykonawca deklaruje, że w okresie gwarancji zobowiązuje się do zapewnienia bezpłatnych usług serwisowych tj. usuwania awarii w najkrótszym możliwym terminie. Usługi gwarancyjne podjęte będą w okresie: 1) maksymalny czas reakcji na zgłoszone usterki lub awarie wynosi do 48 godzin od momentu zgłoszenia, 2) maksymalny czas na naprawę gwarancyjną wynosi do 2 dni od momentu zgłoszenia. (w przypadku trudności i braku możliwości dostawy materiałów lub urządzeń w terminie, termin naprawy gwarancyjnej może zostać przesunięty za zgodą Zamawiającego) oraz do wykonywania przeglądów serwisowych w okresach dwuletnich (wg potrzeb po uprzednim zawiadomieniu przez Zamawiającego) 6.Udzielona gwarancja obejmuje wszelkie usterki będące następstwem wadliwości materiałów i wykonania. 7. Strony ustalają, że w okresie gwarancji i rękojmi z inicjatywy i w terminach wyznaczonych przez Zamawiającego zostaną przeprowadzone przeglądy gwarancyjne, pierwszy w około połowie okresu przewidzianego na czas rękojmi i gwarancji jakości, drugi przed upływem terminu przypadającego na wygaśnięcie gwarancji i rękojmi. 8. Przegląd gwarancyjny przeprowadza Zamawiający przy udziale: 1) przedstawiciela Wykonawcy; 2) inspektora nadzoru inwestorskiego; 3) innych osób zaproszonych przez Zamawiającego (np. biegłego, rzeczoznawcy); 4) właściciela nieruchomości. 9. W uzasadnionych przypadkach, niezależnie od terminów przeglądów gwarancyjnych określonych w ust. 7, Zamawiający może wyznaczyć dodatkowe terminy przeglądów gwarancyjnych. 9. W przypadku nieobecności Wykonawcy lub pozostałych osób spisany przez zamawiającego protokół z każdego przeglądu gwarancyjnego jest skuteczny i zostaje przesłany Wykonawcy do realizacji. 10. O istnieniu wad i usterek w okresie gwarancji i rękojmi Zamawiający jest zobowiązany powiadomić Wykonawcę na piśmie. 11. W przypadku ujawnienia wad i usterek, Wykonawca jest zobowiązany w terminie przyjętym przez Zamawiającego do usunięcia usterek, wad i uszkodzeń powstałych w ich wyniku na koszt Wykonawcy. Usunięcie ich powinno być stwierdzone protokolarnie. 12.Jeżeli dla ustalenia zaistnienia wad niezbędne jest dokonanie prób, badań, odkuć lub ekspertyz, to zamawiający ma prawo polecić wykonawcy dokonania tych czynności na koszt Wykonawcy. 13. W przypadku gdy Wykonawca nie usunie wad i usterek w przewidywanym terminie, Zamawiający ma prawo usunąć je na koszt Wykonawcy, wykorzystując w tym celu zabezpieczenie wykonania robót lub zgłaszając roszczenie o zwrot kosztów uznając je za dług. W okresie usuwania przez Wykonawcę wad ujawnionych w robotach, aż do wystawienia świadectwa usunięcia wad, odpowiedzialność z tytułu zagrożeń stanowiących ryzyko Wykonawcy obejmujące uszkodzenia ciała, śmierć, szkodę w mieniu stanowiącym własność Zamawiającego lub Wykonawcy, obciąża Wykonawcę. Rozdział XI Kary umowne § 16 1.Ustala się odpowiedzialność stron za nie wykonanie lub nienależyte wykonanie umowy poprzez zapłatę kar umownych: 1) za odstąpienie od umowy przez Wykonawcę z przyczyn zależnych od niego w wysokości 10 % wynagrodzenia umownego brutto za przedmiot umowy, określonego w § 11 ust.2 2) za odstąpienie od umowy przez Zamawiającego z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność Wykonawca w wysokości 10 % wynagrodzenia umownego brutto za przedmiot umowy, określonego w § 11 ust.2. 3) za opóźnienia w wykonaniu innych zobowiązań wykonawcy wynikających z umowy dla których w umowie podane są terminy w wysokości 0,3 % wynagrodzenia umownego brutto określonego w § 11 ust.2 za każdy dzień zwłoki liczony od dnia następującego po dniu wyznaczonym na wykonanie lub usunięcie zobowiązania, 4) za zwłokę w oddaniu określonego w umowie przedmiotu odbioru w wysokości 0,3 % wynagrodzenia umownego brutto określonego w § 11 ust.2 za każdy dzień zwłoki, liczony od następnego dnia po dniu, o którym mowa w § 9 ust. 1, wyznaczonym jako zakończenie robót, 5) za zwłokę w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze lub w okresie rękojmi w wysokości 0,3 % wynagrodzenia umownego brutto określonego w § 11 ust.2 za każdy dzień zwłoki liczony od dnia wyznaczonego na usunięcie wad, 6) za nienależyte wykonanie umowy w wysokości 10% wynagrodzenia umownego brutto za przedmiot umowy określonego w § 11 ust.2. Fakt nienależytego wykonania umowy stwierdza i opisuje powołana komisja, w skład której wchodzi przedstawiciel Wykonawcy i Zamawiającego. 7) za brak zgłoszenia Podwykonawcy, w wysokości 20 000,00 zł za każdego niezgłoszonego podwykonawcę, 8) za brak zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy - w wysokości 20 000 zł za każdy przypadek nie wypłacenia należnego podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy przysługującego wymagalnego wynagrodzenia, który zawarł zaakceptowaną przez Zamawiającego umowę o podwykonawstwo, 9) za każdą nieterminową zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy - karę w wysokości 500,00 zł za każdy dzień opóźnienia, liczony od następnego dnia po dniu wyznaczonym na zapłatę 10) za nieprzedłożenie do zaakceptowania projektu umowy o podwykonawstwo lub dalsze podwykonawstwo lub projektu jej zmian - karę w wysokości 5 000 zł za każdy przypadek, 11) za nieprzedłożenie poświadczonej umowy o podwykonawstwo lub dalsze podwykonawstwo - karę w wysokości 5 000 zł za każdy przypadek, 12) za brak zmiany umowy o podwykonawstwo w zakresie terminu zapłaty - karę w wysokości 5 000 zł za każdy przypadek. 2.Zapłata kary umownej nastąpi poprzez potrącenie jej na podstawie noty księgowej. Potrącenie może nastąpić również z faktury wystawionej przez Wykonawcę. 3. Wykonawca zobowiązuje się wobec Zamawiającego do spełnienia wszelkich roszczeń wynikłych z tytułu nienależytego wykonania przedmiotu umowy na podstawie obowiązujących przepisów . 4.Zamawiajacy zapłaci Wykonawcy karę umowną za odstąpienie od umowy przez Wykonawcę z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność Zamawiający w wysokości 10 % wynagrodzenia umownego, za wyjątkiem wystąpienia sytuacji przedstawionej w art.145 ustawy "Prawo zamówień publicznych" z dnia 29.01.2004 r. / Dz. U. z 2018 r. poz. 1986/. 5.W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania przez wykonawcę zobowiązań umownych nieobjętych odszkodowaniem w formie kar umownych Wykonawca ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach ogólnych określonych w art. 471 KC. 6.Kary nałożone przez organy państwowe za nieprzestrzeganie przepisów bhp i innych w zakresie prac objętych umową obciążają Wykonawcę. 7.Odpowiedzialność Wykonawcy za straty ustala się na podstawie protokołu ustalającego okoliczności powstania szkody, sporządzonego przy udziale stron umowy, udokumentowanej wartości mienia utraconego, rachunku za poniesione straty w postaci noty obciążającej. Wypłata odszkodowania na rzecz Zamawiającego następować będzie w terminie 30 dni od daty prawidłowo wystawionej noty obciążającej. Rozdział XII Odstąpienie od umowy § 17 1.Stronom przysługuje prawo odstąpienia od umowy w następujących sytuacjach: 1) Zamawiającemu przysługuje prawo do odstąpienia od umowy, jeżeli: a) Wykonawca nie rozpoczął prac przewidzianych umową lub przerwał ich realizację z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy i przerwa ta trwa dłużej niż 14 dni, b) Wykonawca realizuje prace przewidziane niniejszą umową w sposób niezgodny z wskazaniami Zamawiającego lub warunkami niniejszej umowy, co potwierdza inspektor nadzoru, c) w wyniku postępowania egzekucyjnego nastąpi zajęcie majątku wykonawcy lub jego znacznej części. 2) Odstąpienie od umowy powinno nastąpić w formie pisemnej w terminie miesiąca od daty powzięcia wiadomości o istnieniu okoliczności określonych w ust. 1 i musi zawierać uzasadnienie. 3) W przypadku odstąpienia od umowy Wykonawcę i Zamawiającego obciążają następujące obowiązki szczegółowe: a) Wykonawca zabezpieczy przerwane roboty w zakresie obustronnie uzgodnionym na koszt strony, z winy której nastąpiło odstąpienie od umowy lub przerwanie robót. b) Wykonawca zgłosi do dokonania przez Zamawiającego odbioru robót przerwanych oraz robót zabezpieczających, c) w terminie 7 dni od daty zgłoszenia, o którym mowa w pkt b) Wykonawca przy udziale Zamawiającego sporządzi szczegółowy protokół inwentaryzacji robót wraz z zestawieniem wartości wykonanych prac według stanu na dzień odstąpienia. 4) Zamawiający w razie odstąpienia od umowy z przyczyn, za które Wykonawca nie odpowiada, obowiązany jest do: a) dokonania odbioru prac przerwanych oraz do zapłaty wynagrodzenia za roboty, które zostały wykonane i odebrane i za zabezpieczenie przerwanych robót.. 2.W przypadku odstąpienia od umowy przez Wykonawcę lub Zamawiającego z winy Wykonawcy Zamawiający nie płaci za częściowo wykonane roboty, co do których nie podpisano protokołu odbioru robót i za zabezpieczenie przerwanych robót. 3.Koszty poniesione na zabezpieczenie terenu budowy oraz wszelkie inne uzasadnione koszty związane z odstąpieniem od umowy ponosi strona, która spowodowała odstąpienie od umowy. 4.W razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, Zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach. W takim wypadku Wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego mu z tytułu wykonania części umowy, co zostanie potwierdzone protokołem sporządzonym przez przedstawicieli obu stron. 5.W razie wystąpienia sporu związanego z wykonaniem umowy Wykonawca zobowiązany jest wyczerpać drogę postępowania reklamacyjnego, kierując swoje roszczenia do Zamawiającego. Rozdział XIII Dopuszczalne zmiany umowy § 18 1.Zamawiający przewiduje możliwość dokonania następujących zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty: 1) Terminu wykonania zadania w następujących przypadkach: a) W przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych zarówno od Zamawiającego jak i od Wykonawcy uniemożliwiających terminowe wykonanie zamówienia tj. np.: niesprzyjające warunki atmosferyczne, b) Z powodu uzasadnionych zmian w zakresie sposobu wykonania przedmiotu zamówienia proponowanych przez Zamawiającego lub Wykonawcę, jeżeli te zmiany są korzystne dla Zamawiającego. c) Z powodu wystąpienia dodatkowych, a niemożliwych do przewidzenia przed zawarciem umowy przez doświadczonego wykonawcę, robót lub usług. d) Z powodu okoliczności siły wyższej, np. wystąpienia zdarzenia losowego wywołanego przez czynniki zewnętrzne, którego nie można było przewidzieć z pewnością, w szczególności zagrażającego bezpośrednio życiu lub zdrowiu lub grożącego powstaniem szkody w znacznych rozmiarach. e) Z powodu stanu wyższej konieczności, powodującego podjęcie działań w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru społecznemu lub jakiemukolwiek dobru jednostki, f) Z powodu działań osób trzecich uniemożliwiających wykonanie prac, które to działania nie są konsekwencją winy którejkolwiek ze stron. g) Wystąpienia okoliczności, których nie można było wcześniej przewidzieć, a są one niezależne od stron, 2) W przypadku zaistnienia potrzeby zmiany rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych, technicznych i materiałowych, gdy proponowane rozwiązanie jest równorzędne lub lepsze funkcjonalnie od zaproponowanego, a jednocześnie nie spowoduje zwiększenia kosztów. 3) Gdy wystąpiły takie okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy i na które strony nie miały wpływu. 4) Gdy zajdzie konieczność zmiany osób wskazanych w ofercie, pełniących określone funkcje związane z wykonywaniem przedmiotu zamówienia (np. śmierć, choroba lub inne zdarzenia losowe; niewywiązywanie się z obowiązków wynikających z umowy; rezygnacja lub jakakolwiek inna przyczyna niezależna od Wykonawcy). Zmiana możliwa jest po przedłożeniu przez Wykonawcę dokumentów potwierdzających kwalifikacje tych osób pozwalające stwierdzić spełnianie warunków udziału w postępowaniu przez wskazane osoby. 5) W przypadku zaistnienia uzasadnionej potrzeby zmiany podwykonawców robót, którym wykonawca powierzył wykonanie zamówienia, na skutek wystąpienia o zmianę na wniosek Zamawiającego lub Wykonawcy za zgodą Zamawiającego. - Jeżeli wykonawca w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu posługiwał się zasobami dotychczasowego podwykonawcy, zmiana podwykonawcy możliwa jest po przedłożeniu przez Wykonawcę dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu przez zaproponowanego podwykonawcę. 6) Gdy nastąpi zmiana stawki podatku VAT przez władzę ustawodawczą w trakcie trwania umowy, wynikającej ze zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. 7) Gdy nastąpi zmiana przepisów prawnych mających wpływ na realizacje umowy, w szczególności na jej zakres, termin. 8) Gdy nastąpi zmiana formy organizacyjno - prawnej lub siedziby Wykonawcy. 9) W przypadku zmiany zasad finansowania przedmiotu umowy. 2.Zmiana postanowień zawartej umowy może nastąpić wyłącznie za zgodą obu stron, wyrażoną w formie pisemnego aneksu - pod rygorem nieważności Rozdział XIV Postanowienia końcowe § 19 1.Do niniejszej umowy w sprawie zamówień publicznych stosuje się przepisy ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy z dnia 29.01.2004 r "Prawo zamówień publicznych" nie stanowią inaczej. 2.Sądem właściwym do rozpatrywania sporów jest Sąd Powszechny, właściwy miejscowo i rzeczowo dla siedziby Zamawiającego. § 20 Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.. ZAMAWIAJĄCY: WYKONAWCA: o Niepotrzebne skreślić


Wymagania dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy:

Zamawiający wymaga wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy w wysokości 5 % ceny całkowitej brutto podanej w ofercie.


Informacje dodatkowe:

IV.5) ZMIANA UMOWY
Przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy: Tak
Należy wskazać zakres, charakter zmian oraz warunki wprowadzenia zmian:
1.Zamawiający przewiduje możliwość dokonania następujących zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty: 1) Terminu wykonania zadania w następujących przypadkach: a) W przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych zarówno od Zamawiającego jak i od Wykonawcy uniemożliwiających terminowe wykonanie zamówienia tj. np.: niesprzyjające warunki atmosferyczne, b) Z powodu uzasadnionych zmian w zakresie sposobu wykonania przedmiotu zamówienia proponowanych przez Zamawiającego lub Wykonawcę, jeżeli te zmiany są korzystne dla Zamawiającego. c) Z powodu wystąpienia dodatkowych, a niemożliwych do przewidzenia przed zawarciem umowy przez doświadczonego wykonawcę, robót lub usług. d) Z powodu okoliczności siły wyższej, np. wystąpienia zdarzenia losowego wywołanego przez czynniki zewnętrzne, którego nie można było przewidzieć z pewnością, w szczególności zagrażającego bezpośrednio życiu lub zdrowiu lub grożącego powstaniem szkody w znacznych rozmiarach. e) Z powodu stanu wyższej konieczności, powodującego podjęcie działań w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru społecznemu lub jakiemukolwiek dobru jednostki, f) Z powodu działań osób trzecich uniemożliwiających wykonanie prac, które to działania nie są konsekwencją winy którejkolwiek ze stron. g) Wystąpienia okoliczności, których nie można było wcześniej przewidzieć, a są one niezależne od stron, 2) W przypadku zaistnienia potrzeby zmiany rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych, technicznych i materiałowych, gdy proponowane rozwiązanie jest równorzędne lub lepsze funkcjonalnie od zaproponowanego, a jednocześnie nie spowoduje zwiększenia kosztów. 3) Gdy wystąpiły takie okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy i na które strony nie miały wpływu. 4) Gdy zajdzie konieczność zmiany osób wskazanych w ofercie, pełniących określone funkcje związane z wykonywaniem przedmiotu zamówienia (np. śmierć, choroba lub inne zdarzenia losowe; niewywiązywanie się z obowiązków wynikających z umowy; rezygnacja lub jakakolwiek inna przyczyna niezależna od Wykonawcy). Zmiana możliwa jest po przedłożeniu przez Wykonawcę dokumentów potwierdzających kwalifikacje tych osób pozwalające stwierdzić spełnianie warunków udziału w postępowaniu przez wskazane osoby. 5) W przypadku zaistnienia uzasadnionej potrzeby zmiany podwykonawców robót, którym wykonawca powierzył wykonanie zamówienia, na skutek wystąpienia o zmianę na wniosek Zamawiającego lub Wykonawcy za zgodą Zamawiającego. - Jeżeli wykonawca w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu posługiwał się zasobami dotychczasowego podwykonawcy, zmiana podwykonawcy możliwa jest po przedłożeniu przez Wykonawcę dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu przez zaproponowanego podwykonawcę. 6) Gdy nastąpi zmiana stawki podatku VAT przez władzę ustawodawczą w trakcie trwania umowy, wynikającej ze zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. 7) Gdy nastąpi zmiana przepisów prawnych mających wpływ na realizacje umowy, w szczególności na jej zakres, termin. 8) Gdy nastąpi zmiana formy organizacyjno - prawnej lub siedziby Wykonawcy. 9) W przypadku zmiany zasad finansowania przedmiotu umowy. 2.Zmiana postanowień zawartej umowy może nastąpić wyłącznie za zgodą obu stron, wyrażoną w formie pisemnego aneksu - pod rygorem nieważności
IV.6) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE

IV.6.1) Sposób udostępniania informacji o charakterze poufnym (jeżeli dotyczy):

Środki służące ochronie informacji o charakterze poufnym

IV.6.2) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:
Data: 2019-02-15, godzina: 09:00,
Skrócenie terminu składania wniosków, ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem):

Wskazać powody:

Język lub języki, w jakich mogą być sporządzane oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
>
IV.6.3) Termin związania ofertą: do: okres w dniach: 30 (od ostatecznego terminu składania ofert)
IV.6.4) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia: Tak
IV.6.5) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli środki służące sfinansowaniu zamówień na badania naukowe lub prace rozwojowe, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane
IV.6.6) Informacje dodatkowe:

ZAŁĄCZNIK I - INFORMACJE DOTYCZĄCE OFERT CZĘŚCIOWYCH



Część nr: 1Nazwa: Wykonanie instalacji fotowoltaicznej na Stacji Uzdatniania Wody w Nowych Piekutach o mocy zainstalowanej 39 520 W
1) Krótki opis przedmiotu zamówienia (wielkość, zakres, rodzaj i ilość dostaw, usług lub robót budowlanych lub określenie zapotrzebowania i wymagań) a w przypadku partnerstwa innowacyjnego -określenie zapotrzebowania na innowacyjny produkt, usługę lub roboty budowlane:Zakres i sposób wykonania instalacji zawierają projekty techniczne oraz przedmiary robót będące załącznikami do SIWZ.
2) Wspólny Słownik Zamówień(CPV): 45300000-0, 45300000-0

3) Wartość części zamówienia(jeżeli zamawiający podaje informacje o wartości zamówienia):
Wartość bez VAT:
Waluta:

4) Czas trwania lub termin wykonania:
okres w miesiącach:
okres w dniach:
data rozpoczęcia:
data zakończenia: 2019-06-30
5) Kryteria oceny ofert:
KryteriumZnaczenie
cena60,00
okres gwarancji40,00

6) INFORMACJE DODATKOWE:


Część nr: 2Nazwa: wykonanie instalacji fotowoltaicznej na Stacji Uzdatniania Wody w Wierzbowiźnie o mocy zainstalowanej 39 780 W
1) Krótki opis przedmiotu zamówienia (wielkość, zakres, rodzaj i ilość dostaw, usług lub robót budowlanych lub określenie zapotrzebowania i wymagań) a w przypadku partnerstwa innowacyjnego -określenie zapotrzebowania na innowacyjny produkt, usługę lub roboty budowlane:Zakres i sposób wykonania instalacji zawierają projekty techniczne oraz przedmiary robót będące załącznikami do SIWZ
2) Wspólny Słownik Zamówień(CPV): 45300000-0, 45300000-0

3) Wartość części zamówienia(jeżeli zamawiający podaje informacje o wartości zamówienia):
Wartość bez VAT:
Waluta:

4) Czas trwania lub termin wykonania:
okres w miesiącach:
okres w dniach:
data rozpoczęcia:
data zakończenia: 2019-06-30
5) Kryteria oceny ofert:
KryteriumZnaczenie
cena60,00

6) INFORMACJE DODATKOWE:






Podziel się

Poleć ten przetarg znajomemu poleć

Wydrukuj przetarg drukuj

Dodaj ten przetarg do obserwowanych obserwuj








Uwaga: podstawą prezentowanych tutaj informacji są dane publikowane przez Urząd Zamówień Publicznych w Biuletynie Zamówień Publicznych. Treść ogłoszenia widoczna na eGospodarka.pl jest zgodna z treścią tegoż ogłoszenia dostępną w BZP w dniu publikacji. Redakcja serwisu eGospodarka.pl dokłada wszelkich starań, aby zamieszczone tutaj informacje były kompletne i zgodne z prawdą. Nie może jednak zagwarantować ich poprawności i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.


Jeśli chcesz dodać ogłoszenie do serwisu, zapoznaj się z naszą ofertą:

chcę zamieszczać ogłoszenia

Dodaj swoje pytanie

Najnowsze orzeczenia

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.